Günəş enerjisi ilə işləyən noutbuk ixtira olunub Yanvar 16, 2020 | 12:13 / Texnoloji yeniliklər
Texnika nəhəngi “Microsoft” günəş enerjisi ilə işləyən noutbuk ixtira edib. Patentə sifarişdə qurğunun süni işıqdan enerji toplamaq imkanına malik olması qeyd edilir.
korrespondent.net saytının məlumatına əsasən, cihaz 2018-ci ilin ikinci yarısında ABŞ-ın Patent və Əmtəə Nişanları İdarəsinə təqdim edilsə də, təşkilatın saytında yalnız 2020-ci ilin yanvar ayında yayımlanıb.
Şirkətin mühəndisləri təsvirə və sxemə əsasən, noutbukun arxa panelində cihazın batareyasına qoşulan fotoelementləri yerləşdiriblər.
Avtonom iş zamanı kompüter elektrik şəbəkəsinə qoşulmadıqda batareyaları günəş panelləri ilə doldurmaq mümkün olacaq. Patentdə yenidən yükləmə üçün yalnız günəş deyil, həm də süni işıq, közərmə lampalarının əlverişli olduğu qeyd olunub.
Qatlanan konstruksiya sayəsində panellərin lazım olduqda kompüterin korpusunda gizlədilməsi mümkündür. Qeyd edək ki, kompüterin enerji mənbələri vasitəsilə enerji doldurmaq üçün lazım olan vaxt göstərilməyib. Mütəxəssislər günəş enerjisi ilə işləyən bu ixtiranın “Microsoft” nəslindən olan yeni noutbuklar sırasında görünə biləcəyini istisna etmirlər.

The tech giant invented a laptop powered by solar energy. The patent application notes that the device can also be charged by artificial light.
Microsoft showed the concept of a laptop that is charging from solar energy. The novelty may replenish the Surface Pro line.
According to korrespondent.net, the device was submitted to the U.S. Patent and Trademark Office in the second half of 2018, but it only appeared on the organization’s website in January 2020.
According to the description and diagram, on the back of the laptop, the company's engineers placed photocells that connect to the device’s battery.
Solar panels will be able to recharge batteries during battery life, when the laptop is not connected to the mains. The patent says that not only solar, but also artificial light, for example, from incandescent lamps, is suitable for recharging.
The developers thought over the design - if desired, the user can easily hide the panel in the body of his laptop.
How long it will take to recharge the device is not reported.
Experts do not exclude that solar-powered laptops may appear in the next generation of laptops from Microsoft.