Günəş enerjisi ilə işləyən noutbuk ixtira olunub Yanvar 16, 2020 | 12:13 / Texnoloji yeniliklər
Texnika nəhəngi “Microsoft” günəş enerjisi ilə işləyən noutbuk ixtira edib. Patentə sifarişdə qurğunun süni işıqdan enerji toplamaq imkanına malik olması qeyd edilir.
korrespondent.net saytının məlumatına əsasən, cihaz 2018-ci ilin ikinci yarısında ABŞ-ın Patent və Əmtəə Nişanları İdarəsinə təqdim edilsə də, təşkilatın saytında yalnız 2020-ci ilin yanvar ayında yayımlanıb.
Şirkətin mühəndisləri təsvirə və sxemə əsasən, noutbukun arxa panelində cihazın batareyasına qoşulan fotoelementləri yerləşdiriblər.
Avtonom iş zamanı kompüter elektrik şəbəkəsinə qoşulmadıqda batareyaları günəş panelləri ilə doldurmaq mümkün olacaq. Patentdə yenidən yükləmə üçün yalnız günəş deyil, həm də süni işıq, közərmə lampalarının əlverişli olduğu qeyd olunub.
Qatlanan konstruksiya sayəsində panellərin lazım olduqda kompüterin korpusunda gizlədilməsi mümkündür. Qeyd edək ki, kompüterin enerji mənbələri vasitəsilə enerji doldurmaq üçün lazım olan vaxt göstərilməyib. Mütəxəssislər günəş enerjisi ilə işləyən bu ixtiranın “Microsoft” nəslindən olan yeni noutbuklar sırasında görünə biləcəyini istisna etmirlər.

Microsoft представил ноутбук на солнечной энергии Янв 16, 2020 | 12:13 / Технологические новшества
Технический гигант изобрел ноутбук на солнечной энергии. В заявке на патент отмечается, что устройство может заряжаться и от искусственного света.
Microsoft показал концепт ноутбука, который заряжается от солнечной энергии. Новинка может пополнить линейку Surface Pro.
Как сообщает korrespondent.net, девайс был представлен в Ведомство по патентам и товарным знакам США еще во второй половине 2018 года, но на сайте организации появился только в январе 2020-го.
Согласно описанию и схеме, на задней панели ноутбука инженеры компании разместили фотоэлементы, которые соединяются с аккумулятором устройства.
Солнечные панели смогут подпитывать батареи во время автономной работы, когда ноутбук не будет подключен к электросети. В патенте говорится, что для подзарядки подойдет не только солнечный, но и искусственный свет, например, от ламп накаливания.
Разработчики продумали конструкцию – при желании пользователь может легко спрятать панель в корпусе своего ноутбука.
Сколько времени понадобится для подзарядки устройства, не сообщается.
Эксперты не исключают, что ноутбуки на солнечной энергии могут появиться в следующем поколении ноутбуков от Microsoft.