İKT gənc alimlər üçün prioritet sahə ola bilər Oktyabr 17, 2014 | 11:09 / Müsahibələr, çıxışlar
“Bu gün Azərbaycanda gənc alimlər üçün prioritet istiqamətlər energetika, İKT, biotexnologiya, tibb sahəsi ola bilər”. Bu fikri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadə söyləyib.
Hazırda gənc alimlərin elmi iş aparmaq üçün imkanlarının daha da genişləndiyini qeyd edən A.Əlizadə bildirib ki, son 2-3 il ərzində AMEA institutları, elmi təşkilatları və digər təhsil müəssisələrində sovet dövrünə aid qurğular yeniləri ilə əvəz edilib.
“Bu isə gənc alim üçün yaradılan əsas imkandır” – deyən akademikin sözlərinə görə, AMEA gənc alimlər üçün tez-tez müxtəlif həvəsləndirici layihələr həyata keçirir: “Eyni zamanda, Azərbaycanda impakt faktorlu elmi jurnallarda çox sayda məqalələr çap etdirən gənc alimlərə xüsusi mükafatların verilməsi nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə AMEA büdcə vəsaiti hesabına müsabiqə elan etməyi planlaşdırır. Biz müsabiqələr elan edirik ki, gənc alimlər üçün stimul yaransın”.

ICT can be a priority area for young scientists
"Today, the energy, ICT, biotechnology, medicine can be the priority areas for young scientists", said Akif Alizadeh, president of Azerbaijan National Academy of Sciences.
At present, young scientists have great opportunities to conduct research,  and during last 2-3 years the institutes, academic organizations and other educational institutions of the academy have been equipped with new facilities, Mr.Alizadeh noted.
"This is a major opportunity for young scientists" - said the scientist. Azerbaijan National Academy of Sciences often has different motivating projects for young scientists: "At the same time, the academy will present a number of special awards for young scientists whose articles published in the scientific journals with impact factor. In this regard, ANAS will announce a contest at the expense of the budget. We are pleased to motivate the young scientists."