Süni insan təqdim olunub Yanvar 07, 2020 | 04:34 / Texnoloji yeniliklər
“Samsung” şirkəti faktiki olaraq real avatar olan süni insanın yaradıldığını elan edib. Yenilik “Neon” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilib və bu gün Las-Veqasda başlayan “CES 2020” elektronika sərgisində təqdim ediləcəyi gözlənilir. Bu texnoloji həll biznes çərçivəsində idarəçi və ya bələdçi kimi, eləcə də əyləncə layihələrində tətbiq oluna bilər.
Layihənin həyata keçirilməsi barədə informasiyanı “Neon” layihəsinin aparıcı mütəxəssisi, hind alimi Pranav Mistri özünün “Twitter”dəki postunda verib: “Kod işləyir və “CORE R3” demo versiyasına hazırdır. Hazırda o, ilk məlumatlardan asılı olmayaraq avtonom şəkildə üz ifadələrini idarə etmək, hərəkət etmək, danışa bilmək (hətta, hind dilində) imkanına malikdir”, - deyə alim qeyd edib.
planet-today.ru saytının məlumatına görə, Pranav Mistri hazırlanmış avatarın təsvirini də yayımlayıb. Süni insanlar adi kompüter animasiyasına bənzəmir, olduqca realdırlar.
Alim qeyd edib ki, hazırlanmış avatarların adekvat emosiyaları necə ifadə edəcəyini söyləmək çətindir. Buna baxmayaraq, şirkətin bu yeniliyi irəliyə doğru böyük addım hesab edilir.
İstehsalçıların fikrincə, bu kimi rəqəmsal insanlar gələcək illərdə əsas texnologiyaya çevrilə və gündəlik həyatın müxtəlif sahələrində səmərəli istifadə edilə bilər.

Компания Samsung представила искусственных людей Янв 07, 2020 | 04:34 / Технологические новшества
Компания «Samsung» заявила о создании искусственного человека, который фактически представляет собой реалистичный аватар. Разработка велась в рамках проекта "Неон" и ожидается, что представлена будет на выставке электроники CES 2020. Сообщается, что применяться инновация может как в рамках бизнеса, например, в качестве администратора или гида, так и в развлекательных проектах.
Как сообщает planet-today.ru, информацию о реализации проекта предоставил ведущий специалист проекта «Неон» индийский ученый Пранав Мистри в своем посте Твиттере. «Код наконец-то работает и готов к демо-версии CORE R3. Теперь он может автономно управлять своей мимикой, двигаться, разговаривать (даже на хинди), независимо от исходных данных», — написал ученый.
Кроме того, он опубликовал и изображение разработанного аватара. И хотя вскоре их удалили, в сети они уже успели распространиться. При этом можно отметить, что выглядят искусственные люди не как обычная компьютерная анимация, а вполне реалистично.
Насколько хорошо созданные аватары будут выражать адекватные эмоции - пока сказать сложно. Тем не менее, можно отметить, что новая разработка компании является огромным шагом вперед.
Как отмечают разработчики, подобные цифровые люди могут стать основной технологией уже в ближайшие годы и эффективно использоваться в самых разных отраслях повседневной жизни.