Video və audio üzrə nəbzin ölçülməsi xidməti yaradılıb Noyabr 25, 2019 | 12:14 / Texnoloji yeniliklər
Rusiya şirkəti “Neurodata Lab” kompüter görməsi texnologiyalarının köməyi ilə emosiyaları və  insanın nəbzini video və audioyazı üzrə müəyyən etməyə imkan verən xidmət yaradıb.
Şirkət bu texnologiyanı bankalara, sığorta şirkətlərinə, telekommunikasiya operatorlarına və elmi laboratoriyalara satır. Xidmət müştərilərin mimikası və hərəkətləri üzrə onların emosiyalarını təhlil edə bilmək imkanına malikdir. Platforma fərqli mağazalar üzrə statistikanı müqayisə edərək  müxtəlif yenilikləri təklif edə bilər.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, platforma kompüter görməsi və süni intellekt texnologiyalarında işləyir. Sistem göz hərəkəti, poza, səs, nitq, jestlərə görə kadrları qiymətləndirir və üz ifadəsi üzrə metrikaları təhlil edir. Bundan sonra “Neurodata Lab” insanın real zaman rejimi ilə necə hiss etdiyini təklif edir.
Videoçarx üzrə nəbzdə ölçülür. Bunun üçün neyroşəbəkə videodan insanın üzünü və boyunu seçir, sonra alqoritmlər seçilmiş sahədə pikselləri, onların hərəkəti və rəngin dəyişikliyini təhlil edir. Bu qiymətlər qanın oksigenlə doydurulması və kapilyarların genişlənilməsi ilə əlaqələndirilə bilər. Onlar bütün bu məlumatlara görə nəbzi hesablayırlar.
İstehsalçıların sözlərinə görə, bu kimi texnologiyalar taksi sürücülərinin davranışlarını təhlil etmək üçün də istifadə edilə bilər.

Создан сервис по распознаванию пульса по видео и аудио Ноя 25, 2019 | 12:14 / Технологические новшества
Российская компания Neurodata Lab создала сервис, позволяющий с помощью технологий компьютерного зрения распознать эмоции и пульс человека по видеоролику и аудиозаписи.
Компания продает эту технологию крупному бизнесу: банкам, страховым компаниям, телекоммуникационным операторам, ритейлерам и научным лабораториям. Сервис может анализировать эмоции клиентов по их мимике и движениям — сравнивая статистику по разным магазинам платформа может предлагать различные улучшения.
Как сообщает hightech.fm, платформа работает на технологиях компьютерного зрения и искусственного интеллекта. Система оценивает кадры и анализирует метрики по выражению лица, движению глаз, позе, голосу, речи, жестам. После этого Neurodata Lab предлагает свое видение того, что чувствует человек в режиме реального времени.
Оценка пульса происходит также по видеоролику. Для этого нейросеть выделяет из видео лицо и шею человека, после чего алгоритмы анализируют пиксели в выбранной области — их движение и изменение цвета. Эти значения можно связать с насыщенностью крови кислородом и расширением капилляров — по этим данным и вычисляют пульс. Сейчас технология измеряет пульс с погрешностью два удара в минуту.
По словам разработчиков, подобную технологию также можно использовать для анализа поведения водителей такси, отмечают разработчики.