Robotlar həblərin qablaşdırması və çatdırılması prosesində iştirak edəcəklər Noyabr 20, 2019 | 10:09 / Maraqlı məlumatlar
Stenford Universitetinin alimləri Stanford Sağlamlıq Mərkəzinin şəhərciyində açılmış yeni xəstəxananı robotlar ilə təchiz ediblər. Avtomatlaşdırılmış maşınlar fərdi həb dəstlərini qablaşdırmaq və xəstələrə çatdırmaq üçün istifadə olunur.
Robotlar pasiyenti müalicə edən həkim tərəfindən yazılmış dərmanların fərdi hissələrinin qablaşdırmasıyla məşğul olacaqlar. Kiçik çatdıranlar qrupu həblərin aparılmasıyla məşğul olacaqlar. Bundan əlavə 23 robot paltarların yuyulması və tullantıların atılması məqsədi ilə tibb müəssisəsinin personalına kömək edəcəklər.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, robotlarla yanaşı, xəstəxana “ağıllı ev” texnologiyaları ilə təchiz edilib. “MyHealth” mobil proqramının köməyindən istifadə edərək xəstələr həkimlə əlaqə saxlaya, kondisioner və otaqdakı işıq səviyyəsini idarə etmək imkanına malik olacaqlar.
Hələ ki, bu kimi xəstəxananın inşası bahadır. Stenford Universiteti layihəyə təxminən 2,1 milyard dollar xərcləyib. Eyni zamanda, alimlər avtomatlaşdırmanın məhsuldarlığı artıracağını və xəstəxana işçilərinin, eləcə də həkimlərin daha əhəmiyyətli məsələləri yerinə yetirmək üçün vaxt itkisindən azad olacaqlarını güman edirlər.

Роботы будут участвовать в упаковке таблеток и доставке их пациентам Ноя 20, 2019 | 10:09 / Интересная информация
Ученые из Стэнфордского университета оборудовали роботами новую больницу, открывшуюся в кампусе Стэнфордского центра здравоохранения. Машины используются для упаковки индивидуальных наборов таблеток и доставки их пациентам.
Роботы займутся упаковкой индивидуальных порций лекарств, прописанных лечащим врачом пациенту. Небольшие доставщики займутся развозом таблеток, а еще 23 робота помогут персоналу медицинского учреждения со стиркой белья и вывозом мусора.
Как сообщает hightech.fm, помимо роботов, больница оборудована технологиями умного дома — с помощью мобильного приложения MyHealth пациенты смогут связаться с врачом, управлять кондиционером и уровнем освещенности в помещении.
Пока строительство такой больницы стоит дорого — Стэнфордский университет потратил на проект около $2,1 млрд. При этом ученые предполагают, что автоматизация позволит повысить производительность труда и освободит персоналу больницы и врачам время для выполнения более важных задач.