Robotlar həblərin qablaşdırması və çatdırılması prosesində iştirak edəcəklər Noyabr 20, 2019 | 10:09 / Maraqlı məlumatlar
Stenford Universitetinin alimləri Stanford Sağlamlıq Mərkəzinin şəhərciyində açılmış yeni xəstəxananı robotlar ilə təchiz ediblər. Avtomatlaşdırılmış maşınlar fərdi həb dəstlərini qablaşdırmaq və xəstələrə çatdırmaq üçün istifadə olunur.
Robotlar pasiyenti müalicə edən həkim tərəfindən yazılmış dərmanların fərdi hissələrinin qablaşdırmasıyla məşğul olacaqlar. Kiçik çatdıranlar qrupu həblərin aparılmasıyla məşğul olacaqlar. Bundan əlavə 23 robot paltarların yuyulması və tullantıların atılması məqsədi ilə tibb müəssisəsinin personalına kömək edəcəklər.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, robotlarla yanaşı, xəstəxana “ağıllı ev” texnologiyaları ilə təchiz edilib. “MyHealth” mobil proqramının köməyindən istifadə edərək xəstələr həkimlə əlaqə saxlaya, kondisioner və otaqdakı işıq səviyyəsini idarə etmək imkanına malik olacaqlar.
Hələ ki, bu kimi xəstəxananın inşası bahadır. Stenford Universiteti layihəyə təxminən 2,1 milyard dollar xərcləyib. Eyni zamanda, alimlər avtomatlaşdırmanın məhsuldarlığı artıracağını və xəstəxana işçilərinin, eləcə də həkimlərin daha əhəmiyyətli məsələləri yerinə yetirmək üçün vaxt itkisindən azad olacaqlarını güman edirlər.

Robots will participate in the process of packaging and delivering pills November 20, 2019 | 10:09 / Interesting information
Scientists from Stanford University equipped robots with a new hospital, which opened on the campus of the Stanford Health Center. Machines are used to pack individual sets of tablets and deliver them to patients.
Robots will pack individual servings of drugs prescribed by the attending physician to the patient. Small deliveries will be engaged in the delivery of pills, and another 23 robots will help the staff of the medical institution with laundry and garbage disposal.
In addition to robots, the hospital is equipped with smart home technologies - using the MyHealth mobile application, patients will be able to contact a doctor, control the air conditioning and light level in the room, hightech.fm  reports.
While the construction of such a hospital is expensive, Stanford University has spent about $ 2.1 billion on the project. At the same time, scientists suggest that automation will increase productivity and free up hospital staff and doctors time to complete more important tasks.