Kollektiv düşüncəli “M-Block 2.0” robotları hazırlanıb Noyabr 12, 2019 | 11:26 / Maraqlı məlumatlar
Massaçusets Texnologiya İnstitutunun mühəndisləri bir-biri ilə qarşılıqlı təsir etmək və müxtəlif fiqurları müstəqil yığmaq imkanına malik olan “M-Block 2.0” robotlarını təqdim ediblər.
“M-Block 2.0” bir-birindən asılı olmayaraq yer dəyişdirmək və istehsalçılar tərəfindən əvvəlcədən qoyulmuş müxtəlif fiqurları müstəqil yığmaq imkanına malikdir. Bundan başqa, qurğular işıq mənbələrini və ya müəyyən obyekti izləyə bilərlər.
profile.ru saytının məlumatına əsasən, “M-Block 2.0” konseptual olaraq qarışqalara bənzəyir. Bu həşəratlar təklikdə heç bir əhəmiyyət daşımasa da, qrupda davranışları dəyişir və vahid bir alqoritmə tabe olurlar.
Hər robot dəqiqədə 20 min dövriyyə sürəti ilə fırlanan çarxı özündə saxlayır. Robotun xaricində bir-birlərini tanımağa kömək edən ştrixkod və maqnit mövcuddur. Vizual  olaraq robotlarda heç bir hərəkət edən hissə yoxdur – əlaqə maqnitlərin, yerdəyişmə isə daxildə gizlədilmiş çarxların köməyi ilə hərəkət edir.
İstehsalçıların sözlərinə görə, bu kimi texnologiyalar tikinti, xilasetmə əməliyyatları və ya tədqiqat missiyalarının keçirilməsində effektiv olacaq.
Qeyd edək ki, daha əvvəl Massaçusets Texnologiya İnstitutunun mühəndisləri öz imkanlarını nümayiş etdirmək üçün yeni mini-robotlar sürüsünü hazırlayıblar. Hazırda tədqiqatçılar mexaniki heyvanların qaçdığı, tullandığı və hətta futbol topunu atdığı bu hadisənin videoyazısını paylaşıblar.

Создали крошечные роботы M-Block 2.0 с коллективным разумом Ноя 12, 2019 | 11:26 / Интересная информация
Американские инженеры Массачусетского технологического института (MTИ) представили роботов M-Block 2.0, которые могут взаимодействовать друг с другом и без команды оператора собираться в различные фигурки
M-Block 2.0 могут перемещаться независимо друг от друга, и самостоятельно собираться в разные фигуры, которые были заложены заранее разработчиками. Кроме того, устройства могут следовать за источниками света или определенным объектом,
Как сообщает profile.ruконцептуально M-Block 2.0 похожи на муравьев. Эти насекомые фактически самостоятельно не представляют никакой важности, однако в группе их поведение меняется и они подчиняются единому алгоритму.
Каждый робот содержит маховик, который вращается со скоростью 20 тыс. оборотов в минуту. При этом снаружи робота находятся штрихкод и магнит, которые помогают им распознавать друг друга. Визуально у роботов нет никаких движущихся частей — соединение происходит за счет магнитов, а перемещение — с помощью спрятанных внутри маховиков.
По словам разработчиков, подобные технологии могут быть полезными для строительства, проведения спасательных операций или исследовательских миссий.
Ранее инженеры Массачусетского технологического института (MIT) вывели целое стадо новых мини-роботов на демонстрацию их возможностей. Теперь исследователи поделились записью этого события, на котором механические животные бегают, прыгают и даже пинают футбольный мяч.