BƏƏ-də dünyanın ilk süni intellekt universiteti açılacaq
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu-Dabidə tələbələrə süni intellekt ixtisası verən ilk universitet açılacaq. Dubay “Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence” adlı ali təhsil müəssisəsinin açılışı 2020-ci ilin avqust ayına planlaşdırılır.
“Russianemirates” saytının məlumatına görə universitetdə süni intellekt texnologiyalarının inkişafı ilə məşğul olan tələbələr, biznes və hökumət şirkətlərinin nümayəndələri təhsil alacaqlar. Ali təhsil müəssisəsi tələbələrinə sənayenin ən qabaqcıl biliklər və təcrübələrini qazandıracaq.
BƏƏ-nin Dövlət naziri Sultan Əhməd Əl Cabir Universitetin Qəyyumlar Şurasının sədri seçilib. Şuranın üzvləri arasında Oksford, Miçiqan, Massaçusets və Pekin universitetlərinin professorları da var.
Mütəxəssislərin verdiyi məlumata görə, 2030-cu ilədək süni intellekt texnologiyalarının dünya iqtisadiyyatına töhfəsi 16 trilyon dollara çatacaq, BƏƏ-nin ümumi daxili məhsulunda payı isə 14% olacaq.

ОАЭ открывает первый в мире университет искусственного интеллекта
В Абу-Даби учрежден первый в мире университет, который будет обучать по специальности «Искусственный интеллект». Открытие высшего учебного заведения под названием Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence запланировано на август 2020 года.
Как ожидается, университет предоставит студентам доступ к самым передовым знаниям и наработкам отрасли.
Председателем попечительского совета университета стал государственный министр Султан Ахмед Аль Джабер. В совет также вошли профессора из университетов Оксфорда, Мичигана, Массачусетса и Пекина. Стоит напомнить, что к 2030 году вклад технологий искусственного интеллекта в мировую экономику достигнет US$ 16 трлн, в ВВП ОАЭ их доля составит 14%.