BƏƏ-də dünyanın ilk süni intellekt universiteti açılacaq
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu-Dabidə tələbələrə süni intellekt ixtisası verən ilk universitet açılacaq. Dubay “Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence” adlı ali təhsil müəssisəsinin açılışı 2020-ci ilin avqust ayına planlaşdırılır.
“Russianemirates” saytının məlumatına görə universitetdə süni intellekt texnologiyalarının inkişafı ilə məşğul olan tələbələr, biznes və hökumət şirkətlərinin nümayəndələri təhsil alacaqlar. Ali təhsil müəssisəsi tələbələrinə sənayenin ən qabaqcıl biliklər və təcrübələrini qazandıracaq.
BƏƏ-nin Dövlət naziri Sultan Əhməd Əl Cabir Universitetin Qəyyumlar Şurasının sədri seçilib. Şuranın üzvləri arasında Oksford, Miçiqan, Massaçusets və Pekin universitetlərinin professorları da var.
Mütəxəssislərin verdiyi məlumata görə, 2030-cu ilədək süni intellekt texnologiyalarının dünya iqtisadiyyatına töhfəsi 16 trilyon dollara çatacaq, BƏƏ-nin ümumi daxili məhsulunda payı isə 14% olacaq.

Abu Dhabi will open a university with a degree in Artificial Intelligence October 24, 2019 | 10:24 / Interesting information
The first university in the world to teach the specialty Artificial Intelligence has been established in Abu Dhabi. The opening of a higher education institution called Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence is scheduled for August 2020.
MBZUAI will accept students, representatives of business and government companies involved in the development of artificial intelligence technologies for training. The university is expected to provide students with access to the industry’s most advanced knowledge and best practices.
The Chairman of the Board of Trustees of the University was Minister of State Sultan Ahmed Al Jaber. The board also included professors from the universities of Oxford, Michigan, Massachusetts and Beijing. It is worth recalling that by 2030 the contribution of artificial intelligence technologies to the world economy will reach US $ 16 trillion, their share in the UAE's GDP will be 14%.