Fraktal həndəsənin kompüter dizaynında perspektivləri araşdırılıb Oktyabr 15, 2019 | 10:47 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 18 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Seminarda şöbə müdiri Anar Səmidov “Fraktal  həndəsənin kompüter dizaynında perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək alimlərin müxtəlif ölçmə əməliyyatlarını həyata keçirmək üçün həndəsənin ənənəvi üsullarını dəyişən fraktal anlayışından istifadə etdiklərini qeyd etdi. Bildirdi ki, “fraktal qrafika” çox sürətlə yayılan kompüter qrafikası istiqamətlərindən biridir və onun riyazi əsası fraktal həndəsədən götürülüb.
Məruzəçi qeyd etdi ki, dizaynın çoxsaylı istiqamətləri arasında onun sənaye dizaynı, interyer və ya memarlıq kimi nəhəng istiqamətlərini qeyd etmək olar. Onun sözlərinə görə, sənaye dizaynı, sənaye məhsullarının struktur və funksional xüsusiyyətlərini, eləcə də görünüşünü təyin etmək məqsədi daşıyan bədii və texniki dizayn fəaliyyəti sahəsidir və sənaye dizaynının inkişafı ideya yaratmaq, konseptual işlənmə, eskiz, prototipləmə, 3D modelləşdirmə, vizualizasiya kimi addımları əhatə edir: “Fəaliyyət olaraq sənaye dizaynına sənət, marketinq və texnologiya elementləri daxildir”.
Təbiətdəki fraktal quruluşları təqdim edən A.Səmidov onun ədədi, həndəsi, eləcə də  stoxastik fraktallar kimi növləri barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, onlardan ən böyük fraktal qrupunu ədədi fraktallar təşkil edir və onlar n-ölçülü fəzada qeyri-xətti proseslər vasitəsilə əldə edilir. “Növbəti fraktallar sinfi təkrarlanan prosesdə onun hər hansı bir parametrini təsadüfən dəyişməsi zamanı yaranan stoxastik, ikiölçülü vəziyyətdə, qırıq xətlərin köməyi ilə əldə olunanlar isə həndəsi fraktallardır”.
Sonda şöbə müdiri mebel dizaynında, xalq sənətində fraktalların əks olunduğu sənət əsərlərini nümunələr əsasında təqdim etdi.

Изучены перспективы фрактальной геометрии в компьютерном дизайне Окт 15, 2019 | 10:47 / Конференции, собрания
В Институте информационных технологий НАНА состоялся очередной научный семинар Отдела №18. Выступая на семинаре, заведующий отделом института Анар Самидов представил доклад на тему «Перспективы фрактальной геометрии в компьютерном дизайне». Он сказал, что «фрактальная графика» является одной из наиболее распространенных компьютерных графических направлений, и ее математическая основа взята из фрактальной геометрии.
Выступивший отметил, что среди многих аспектов дизайна можно выделить его огромные области, такие как промышленный дизайн, интерьеры или архитектура. По его словам, промышленный дизайн является областью художественно-технического проектирования, целью которой является определение структурных и функциональных характеристик промышленных изделий, а также их внешнего вида. Он сказал, что промышленный дизайн, как деятельность, включает в себя элементы искусства, маркетинга и технологий.
Представляя фрактальные структуры в природе, А.Самидов дал информацию о его таких разновидностях, как численные, геометрические и стохастические фракталы. Он подчеркнул, что самая большая фрактальная группа - это числовые фракталы, и они получаются с помощью нелинейных процессов в n-мерной фазе.
В заключение заведующий отделом на основе примеров представил произведения искусства, отражающие фракталы в дизайне мебели, народного искусства.