Qeyri-səlis çoxluqlar üçün bir sinif hamar mənsubiyyət funksiyalarının tədqiqi və tanıma sistemlərində tətbiqi mövzusunda dissertasiya işi müdafiə olunmuşdur Sentyabr 24, 2014 | 02:35 / Konfranslar, iclaslar
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Mədinə Səidova  12 saylı şöbənin hesabatını təqdim edib. O, şöbədə aparılan elmi araşdırmalarla bağlı çıxış edərək bildirib ki, “Qeyri-səlis çoxluqlar üçün bir sinif  hamar mənsubiyyət funksiyalarının tədqiqi və tanıma sistemlərində tətbiqi” mövzusunda dissertasiya işi müdafiə olunmuş, “Müasir elektron kitabxana şəbəkəsinin yaradılması metodlarının işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işi üzrə tamamlama işləri aparılmışdır.
E-kitabxana Mərkəzində resursların idarə olunması istiqamətində görülən işlərdən danışan M.Səidova qeyd edib ki, "Exlibris" şirkətinin Alephino Kitabxana İdarəetmə Sisteminin 3 aylıq demo-versiyası tətbiq olunmuş və vacib tələblərə cavab verdiyi üçün tam lisenziyanın alınması məqsədilə müqavilə imzalanmışdır.
Bildirib ki, “IEEE Computer Society digital library” rəqəmsal kitabxanasına, “Computer” və “IEEE Spectrum” jurnallarına yenidən bir illik abunə olunmuş və bazanın MyComputer (Big Data, Data Analysis və Cloud istiqamətləri üzrə) xidmətindən istifadə imkanı yaradılmışdır.
E-kitabxana Mərkəzində görülən işlər haqqında məlumat verən məruzəçi resursların ABŞ Konqres kitabxanası təsnifat sistemi ilə təsnifatlaşdırılması, resursların fiziki işlənməsi, resursların sistemə daxil olunması və onların təhlükəsizliyinin təmin olunması işlərinin yerinə yetirildiyini diqqətə çatdırıb.
O, həmçinin hesabat müddətində elmi-texniki konfranslar, seminar və simpoziumlarda iştirak, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin çapı, müxtəlif təyinatlı kitabların nəşri və elektron variantlarının hazırlanması, eləcə də digər məsələlər haqqında məlumat verib.

The thesis on the studying a class of smooth belonging functions to fuzzy sets and its application in recognition systems was defended
24 September 2014 - 14:35 | Conferences, assemblies
Head of department No. 12 of the Institute of Information Technology Madina Saidova presented the report of the department. The thesis on the “Studying a class of smooth belonging functions to fuzzy sets and its application in recognition systems” was defended, and the thesis on the "Development of methods to create modern e-library network" is at the final phase of defense, she noted.
Demo-version of "Exlibris" Alephino Library Management System was applied for 3-months, and as the key requirements were met an agreement was signed to purchase a full license, M.Saidova added.
The institute is subscribed to "IEEE Computer Society Digital Library", "Computer" and "IEEE Spectrum," journals for one-year, and MyComputer (in Big Data, Data Analysis, and Cloud) service is now available, she reported.
The resources of the library are classified by the US Congress Library classification system, and processed physically, their upload to the system and their safety are ensured, she mentioned.
She also reported about the participation at the scientific and technical conferences, workshops and symposia, publication of articles in scientific journals, and publications and electronic versions of books.