İnformasiya cəmiyyəti iqtisadiyyatının formalaşması proseslərinin təhlili və onun inkişafı üzrə müvafiq model və mexanizmlər işlənilir Sentyabr 22, 2014 | 11:13 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev rəhbərlik etdiyi şöbənin 9 aylıq hesabatını təqdim etdi. O, öncə şöbədə elmi-tədqiqat işləri çərçivəsində görülən işlərdən danışdı.
İnformasiya Cəmiyyəti iqtisadiyyatının formalaşması proseslərinin təhlili və onun inkişafı üzrə müvafiq model və mexanizmlərin işlənilməsi istiqamətində informasiya və biliklər iqtisadiyyatının mahiyyəti, strukturu və xüsusiyyətlərinin təhlil olunduğunu, informasiya və biliklər iqtisadiyyatının regional formalaşması sahəsində mövcud vəziyyətin araşdırıldığını bildirdi.
İnnovasiya strukturlarının fəaliyyətinin və innovasiya proseslərinin təhlili, onların idarə olunması sistemi  üzrə model, metod və mexanizmlərin işlənilməsi istiqamətində araşdırmaların nəticələrindən söz açdı.
Şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyəti ilə bağlı çıxış edən məruzəçi bildirdi ki, şöbə əməkdaşları müvafiq fondlara və təşkilatlara informasiya və innovasiya iqtisadiyyatının elmi-nəzəri əsaslarının formalaşması məsələləriylə  əlaqədar  qrant layihələrin təqdim olunmasıyla bağlı işlərin aparılmasında, o cümlədən “İqtisadi-sosial sistemlərin idarə olunması və informasiyalaşdırılması” istiqamətində konsaltinq xidmətinin göstərilməsində iştirak edirlər.
Qeyd etdi ki, şöbədə beynəlxalq  elmi  əməkdaşlığın inkişafı məqsədilə İstanbul Yıldız Texniki Universitetinin Texnoparkı, Belorusiya Yüksək Texnologiyalar Parkı və Daşkənd İnformasiya Texnologiyaları Universiteti ilə elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması işləri həyata keçirilir.
Ə.Əliyev, həmçinin elmi-pedaqoji fəaliyyət, müxtəlif təyinatlı nəşrlərin hazırlanması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və reklam-marketinq işinin təşkili istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırdı.
Bildirdi ki, şöbə əməkdaşlarının Yaponiyada, Çində və Qazaxıstanda keçiriləcək beynəlxalq səviyyəli elmi-praktiki konfranslarda  iştirakı da gözlənilir.

Analysis of the economy of the information society, and the development of relevant mechanisms and models September 22, 2014 | 11:13 / Conferences, assemblies
Head of department of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in Economics, associate professor Alovsat Aliyev presented semi-annual report of the department. First, he presented the implementations of the department within the framework of the research activity.
Analysis of the economy of the information society, and the development of relevant mechanisms and models were being realized, the essence, structure and characteristics of information and knowledge based economy were analyzed, the state of the art in this field was studied, he mentioned.
The research fellows of the department participated in submitting grant projects, as well as in providing consulting services in "Management and informatization of economic and social systems", he added.
Noted that the research fellows of the department are involved in establishing international cooperation with Istanbul, Yildiz Technical University, Belarus Hi-Tech Park, and Tashkent University of Information Technologies for the development of industrial park.
A.Aliyev touched upon the academic activity, various publications, propagation of research and practical achievements in the media, advertising and marketing activities.
The research fellows of the department are expected to attend the international scientific-practical conferences to be hosted by Japan, China and Kazakhstan.