Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası çərçivəsində 13-cü “IOI” konfransı keçirilib Avqust 06, 2019 | 03:34 / Konfranslar, iclaslar
Məlumdur ki, Azərbaycan 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasına (IOI) ev sahibliyi edir.
Avqustun 6-da “Boulevard Hotel”də olimpiada çərçivəsində 13-cü “IOI” konfransı keçirildi. 2007-ci ildən keçirilən yarım günlük “IOI” konfransı standart “IOI” proqramının bir hissəsidir. Konfransda Azərbaycan və xaricdən olan müəllim və ekspertdən ibarət rəsmi nümayəndə heyəti, eləcə də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov iştirak edirdi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan “Olympiads in İnformatics” jurnalının baş redaktoru Valentina Dagiene tədbir iştirakçılarını salamlayaraq Bakıda keçirilən olimpiadanın əhəmiyyətindən söz açdı, konfransın gündəliyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. Daha sonra jurnalın icraçı direktoru Mile Jovanov konfransın “Olympiads in İnformatics” jurnalı ilə əlaqəsindən danışdı, jurnal barədə ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, jurnal Vilnüs Universitetinin Riyaziyyat və informatika fakültəsi və Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının təşəbbüsü ilə 2007-ci ildə təsis edilib. Olimpiada və digər müsabiqələr vasitəsilə informatika fənninin tədrisinin bütün sahələrində tədqiqatların nəşrinə həsr olunmuş bu beynəlxalq jurnalın çapı hər il təşkil olunan Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında keçirilən elmi konfransla sıx bağlıdır. Konfransda iştirakı nəzərdə tutulan müəlliflər məqalələrini bu jurnala təqdim edirlər. Onun sözlərinə görə, jurnalın 2019-cu il nəşrində 50 ölkədən 200 müəllifin məqaləsi yer alıb.
Daha sonra konfransda Azərbaycan və xaricdən olan nümayəndə heyəti kompüter öyrətmək və öyrənmək üçün mənbə rolunu oynayan rəqəmsal kitabxana, TLCS layihəsi, uşaqların proqramlaşdırma marafonu, kompüter elmləri, “K-12”də hesablama təfəkkürü - Azərbaycan təcrübəsi, ikinci dərəcəli alqoritmik alətlər, proqram təminatının hazırlanması mövzularında məruzələrlə çıxış etdi.
Konfransın ikinci hissəsində müəllimlər üçün “İnformasiya və hesablama üsulları” adlı seminar keçirildi.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə ilk dəfə keçirilən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında Azərbaycan komandası da daxil olmaqla, 88 ölkə və regiondan 600-dən çox şagird, müəllim və ekspertdən ibarət rəsmi nümayəndə heyətləri iştirak edirlər. 1989-cu ildən keçirilən və informatika sahəsində ən nüfuzlu yarışlardan biri hesab olunan Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası hər il dünyanın müxtəlif ölkələrindən məktəblilərə bilik və bacarıqlarını sübut etmək imkanı yaradır.

13-я конференция «IOI» прошла в рамках Международной олимпиады по информатике Авг 06, 2019 | 03:34 / Конференции, собрания
Как известно, в Азербайджане проходит 31-я Международная олимпиада по информатике (IOI). 6 августа в «Boulevard Hotel» состоялась 13-я конференция IOI. Полдневная конференция «IOI» с 2007 года является частью стандартной программы IOI. На мероприятии принял участие заместитель директора Института информационных технологий НАНА по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов.
Открывшая мероприятие главный редактор журнала «Olympiads in İnformatics» Валентина Дагиэне приветствовала это мероприятие, рассказала о важности олимпиады в Баку и довела до участников повестку дня конференции. Затем исполнительный директор журнала Миле Джованов рассказал о связи конференции с журналом и дал подробную информацию о журнале. Журнал был основан в 2007 году по инициативе факультета математики и информатики Вильнюсского университета и Международной олимпиады по информатике. Издание этого международного журнала, посвященного публикации исследований во всех областях информатики посредством олимпиад и других конкурсов, тесно связано с ежегодной научной конференцией на Международной олимпиаде по информатике. Авторы, которые планируют принять участие в конференции, представляют свои статьи в этот журнал. По его словам, издание журнала 2019 года содержит статьи 200 авторов из 50 стран.
В ходе конференции был заслушан ряд докладов на темы: цифровая библиотека, проект TLCS, детский марафон по программированию, информатика, вычислительное мышление в K-12, алгоритмические инструменты второго поколения в Азербайджане, программное обеспечение, как источник для обучения и изучения компьютеров
Во второй части конференции для учителей был проведен семинар «Информационные и вычислительные методы».
Отметим, что для участия в Международной олимпиаде по информатике, которая впервые организована в Азербайджане, зарегистрировались официальные делегации из 88 стран и регионов, включая азербайджанскую команду, в составе более 600 студентов, преподавателей и экспертов. Международная олимпиада по информатике, проходящая с 1989 года и считающаяся одним из самых престижных соревнований в области информатики, ежегодно создает школьникам из различных стран возможности продемонстрировать свои знания и способности.