Sentyabrın 11-13-də Türkiyənin İstanbul şəhərində beynəlxalq "CeBit Bilişim Eurasia" sərgisi keçirilib. Avrasiya ölkələri arasında ən böyük və əhəmiyyətli tədbirlərdən olan "CEBIT Bilişim-2014" qlobal konfransı informasiya və kommunikasiya texnologiyaları istifadəçiləri və təchizatçılarını bir araya gətirir.
Sərgi-konfransda, əsasən informasiya texnologiyaları, telekommunikasiya, rəqəmli media və istehlakçı elektronikası, dünya üzrə tendensiyalar və innovasiyalar, "ağıllı" şəhər, "ağıllı" dövlət, "ağıllı" bələdiyyə, elektron hökumət həlləri, İT sahəsində qadınlar, şəbəkə texnologiyaları və s. kimi mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov da iştirak edib. Onun verdiyi məlumata görə, sərgidə nümayiş olunan müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının gələcəkdə institutun AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin yenidən qurulmasında geniş tətbiqi nəzərdə tutulur.

Chief engineer of the Institute attended CeBIT Bilişim-2014 September 17, 2014 | 10:04 / Conferences, assemblies
CeBIT Bilişim Eurasia and CeBIT Global Conference  top Eurasian IT, Technology and Communication Platform, welcomed the world of ICT. Participants and visitors from the sector pulsed with the deliverables of "CeBIT BİLİŞİM EURASIA"
CeBIT Bilişim Eurasia will bring ICT companies, government and media in the Eurasian region together under the same roof. Covering many vertical industries, including machinery, textile, logistics, tourism, education and healthcare, CeBIT Bilişim Eurasia is the right platform to maximize profitability, reduce costs and manage risk.
The chief engineer of the Institute of Information Technology PhD Rashid Alakbarov attended the conference. Modern information and communication technologies exhibited at the conference would be widely used in the reconstruction of AzScienceNet.