Robotlara müstəqil qərar qəbul etmək öyrədilib Avqust 01, 2019 | 11:42 / Maraqlı məlumatlar
Rusiya Elmlər Akademiyasının Uzaq Şərq Bölməsinin və Uzaq Şərq Federal Universitetinin alimləri süni intellektə sahib robotların dəyişən mühitdə qərar qəbul edə biləcəyi proqram təminatını hazırlayıblar.
ren.tv saytının məlumatına əsasən, robotlar iş mühitinin qeyri-müəyyənliyi və dəyişkənliyi şəraitində detalları emal edərkən özləri alətlərin hərəkət trayektoriyalarını və rejimlərini müəyyənləşdirir və düzəliş edir.
Alimlərin sözlərinə görə, robotlar hətta güc əməliyyatlarının icra edilməsi zamanı 0,5 millimetr dəqiqliklə hərəkət edirlər. Robot iş sahəsinin virtual obrazını qurmaq və onun yerini tanımaq imkanına malikdir. Bu obraz əsasında süni intellekt öz iş alətlərinin hərəkət trayektoriyalarını müəyyən edir.

Russian scientists have taught robots to make decisions independently
Russian scientists from the Far Eastern Federal University and the Far Eastern Branch of the Russian Academy of Sciences have developed software with which robots with artificial intelligence can make decisions in a changing environment, FEFU reported.
"The robots themselves can determine and correct the trajectories and modes (speeds) of moving the tools when they are processing the details, in conditions of uncertainty and variability of the surrounding working environment," the report says, RIA Novosti reports.
According to scientists, robots operate with an accuracy of about 0.5 millimeter, even when performing power operations. A robot can build a virtual image of its workspace, recognize the workpiece and its location. Based on this image, artificial intelligence determines the movement trajectories of its working tools.