Robotlara müstəqil qərar qəbul etmək öyrədilib Avqust 01, 2019 | 11:42 / Maraqlı məlumatlar
Rusiya Elmlər Akademiyasının Uzaq Şərq Bölməsinin və Uzaq Şərq Federal Universitetinin alimləri süni intellektə sahib robotların dəyişən mühitdə qərar qəbul edə biləcəyi proqram təminatını hazırlayıblar.
ren.tv saytının məlumatına əsasən, robotlar iş mühitinin qeyri-müəyyənliyi və dəyişkənliyi şəraitində detalları emal edərkən özləri alətlərin hərəkət trayektoriyalarını və rejimlərini müəyyənləşdirir və düzəliş edir.
Alimlərin sözlərinə görə, robotlar hətta güc əməliyyatlarının icra edilməsi zamanı 0,5 millimetr dəqiqliklə hərəkət edirlər. Robot iş sahəsinin virtual obrazını qurmaq və onun yerini tanımaq imkanına malikdir. Bu obraz əsasında süni intellekt öz iş alətlərinin hərəkət trayektoriyalarını müəyyən edir.

Ученые научили роботов самостоятельно принимать решения
Российские ученые из Дальневосточного федерального университета и ДВО РАН разработали программное обеспечение, с помощью которого роботы с искусственным интеллектом могут сами принимать решения в изменяющейся среде, сообщили в ДВФУ.
Роботы могут сами определять и корректировать траектории и режимы (скорости) перемещения инструментов, когда обрабатывают детали, в условиях неопределенности и изменчивости окружающей рабочей среды.
По словам ученых, роботы действуют с точностью порядка 0,5 миллиметра даже при выполнении силовых операций. Робот может строить виртуальный образ своего рабочего пространства, распознавать заготовку и ее расположение. На основе этого образа искусственный интеллект определяет траектории движения своих рабочих инструментов.