Yaponiyada işıqforlar “5G” siqnallarını ötürəcək İyun 18, 2019 | 11:00 / Maraqlı məlumatlar
Yaponiyada işıqforlar beşinci nəsil mobil rabitə şəbəkəsinin (5G) siqnallarını ötürməyə imkan verən xüsusi avadanlıqla təchiz ediləcək.
belta.by saytının məlumatına əsasən, Yaponiya hökuməti tərəfindən “5G” mobil şəbəkəsinin qurulmasının sürətləndirilməsi üzrə proqram açıqlanıb. Gündoğar ölkədə yeni nəsil rabitənin 2020-ci ildən etibarən istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Çətinlik ondan ibarətdir ki, bu vəzifənin həyata keçirilməsi üçün hazırda mövcud olandan daha çox antena qurğuları tələb olunur. Problemin həlli üçün hökumət ölkə ərazisində 200 min işıqfora xüsusi avadanlıq quraşdırmaq niyyətindədir. Bu, “5G” şəbəkəsini daha tez tətbiq etməyə və xərcləri xeyli azaltmağa imkan verəcək.
Bundan əlavə, işıqforlarda avtonom avtomobillərin hərəkətini asanlaşdırmaq üçün yollarda hərəkət şəraitini qeydə alan ötürücülərin quraşdırılması nəzərdə tutulur.

В Японии светофоры научат передавать сигналы 5G
В Японии планируется оснастить светофоры особым оборудованием для передачи сигналов мобильной связи 5G.
Правительство страны обнародовало программу по ускоренному развертыванию мобильных сетей 5G. Планируется, что связь нового поколения станет доступной в Японии с 2020 года. Сложность состоит в том, что для реализации подобной задачи требуется гораздо больше антенных установок, чем имеется в настоящий момент. Для решения проблемы власти намерены установить специальное оборудование на 200 тыс. светофоров по всей Японии, что позволит быстрее внедрить 5G и существенно снизит затраты.
Кроме того, на светофорах планируется установить датчики, фиксирующие условия движения на дорогах, чтобы упростить перемещение беспилотных автомобилей.