Yaponiyada işıqforlar “5G” siqnallarını ötürəcək İyun 18, 2019 | 11:00 / Maraqlı məlumatlar
Yaponiyada işıqforlar beşinci nəsil mobil rabitə şəbəkəsinin (5G) siqnallarını ötürməyə imkan verən xüsusi avadanlıqla təchiz ediləcək.
belta.by saytının məlumatına əsasən, Yaponiya hökuməti tərəfindən “5G” mobil şəbəkəsinin qurulmasının sürətləndirilməsi üzrə proqram açıqlanıb. Gündoğar ölkədə yeni nəsil rabitənin 2020-ci ildən etibarən istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Çətinlik ondan ibarətdir ki, bu vəzifənin həyata keçirilməsi üçün hazırda mövcud olandan daha çox antena qurğuları tələb olunur. Problemin həlli üçün hökumət ölkə ərazisində 200 min işıqfora xüsusi avadanlıq quraşdırmaq niyyətindədir. Bu, “5G” şəbəkəsini daha tez tətbiq etməyə və xərcləri xeyli azaltmağa imkan verəcək.
Bundan əlavə, işıqforlarda avtonom avtomobillərin hərəkətini asanlaşdırmaq üçün yollarda hərəkət şəraitini qeydə alan ötürücülərin quraşdırılması nəzərdə tutulur.

In Japan, traffic lights will teach to transmit signals 5G
In Japan, it is planned to equip traffic lights with special equipment for transmitting 5G mobile signals, according to the Japanese television channel NHK.
The government announced a program to accelerate the deployment of 5G mobile networks. It is planned that the new generation of communication will be available in Japan from 2020.
The difficulty lies in the fact that for the implementation of such a task requires a lot more antenna installations than is currently available. To solve the problem, the authorities intend to install special equipment for 200 thousand traffic lights throughout Japan, which will allow for the quicker introduction of 5G and significantly reduce costs. In addition, at traffic lights it is planned to install sensors that record the traffic conditions on the roads in order to simplify the movement of unmanned vehicles.