Azərbaycanda 15 yaşı tamam olmamış şəxslərə fərdi identifikasiya kartı veriləcək Sentyabr 11, 2014 | 09:41 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev “15 yaşı tamam olmamış Azərbaycan Respublikası vətəndaşının fərdi identifikasiya kartı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqi barədə Əsasnamə”nin təsdiq edilməsi barədə fərman verib.
Əsasnaməyə əsasən Nazirlər Kabineti 15 yaşı tamam olmamış Azərbaycan vətəndaşının fərdi identifikasiya kartının 2015-ci il dekabrın 1-dən verilməsini təmin etməli, fərdi identifikasiya kartının hazırlanması və müvafiq texniki vasitələrin alınması ilə bağlı maliyələşdirmə məsələlərinin həlli məqsədi ilə zəruri tədbirlər görməli, bu barədə hər altı aydan bir Azərbaycan prezidentinə məlumat verməlidir.
İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinə fərdi identifikasiya kartının hazırlanması məqsədi ilə bu sahədə beynəlxalq təcrübəyə malik olan hüquqi şəxsin seçilməsini və onunla müvafiq müqavilənin imzalanmasını təmin etmək tapşırılıb.
Qeyd edək ki, qanuna əsasən 15 yaşı tamam olmamış Azərbaycan vətəndaşının fərdi identifikasiya kartı Azərbaycan ərazisində onun şəxsiyyətini təsdiq edən sənəddir. Fərdi identifikasiya kartı vətəndaşın valideyninin, vətəndaşı övladlığa götürənin, vətəndaşın qəyyumunun və ya himayəçisinin müraciəti əsasında veriləcək.

The persons under 15 to be given an identification card in Azerbaijan September 11, 2014 | 09:41 / Important events
The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a decree on the approval of “Regulation on the Application of the Law of the Republic of Azerbaijan” on the “Personal identity card of the citizen under 15 of the Republic of Azerbaijan”.
According to the regulation, the Cabinet of Ministries shall provide the citizen under 15 of the Republic of Azerbaijan with personal identity cards from December 1, 2015, shall take necessary measures to solve financial problems related to the development of personal identity cards and obtaining proper technical means, and shall inform the President of Azerbaijan about the implementations each six months.
Ministry of Economy and Industry is responsible to choose appropriate person with international experience in this field, and to ensure legal agreement to develop.
Note that, according to the law, these personal identity cards of the citizens under 15 are effectual only in the territory of Azerbaijan. These cards will be given at the request of parents, adoptive parents, custodians or guardians of the citizen.