AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarı keçirilib. Seminarda institutun magistrantı Firəngiz Sadıyeva “Kriptovalyuta kurslarının proqnozlaşdırılması üçün ARIMA modelinin tətbiqi” mövzusunda məruzəni təqdim edib. O, son on ildə meydana çıxan Bitkoin və digər kriptovalyutaların cəlbedici maliyyə alətinə çevrildiyini və onların əsas texnoloji prinsiplərini diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi qeyd edib ki, hazırda kriptovalyuta bazarının ümumi həcminin yüz milyard dollarla ölçülməsinə baxmayaraq, bu yeni maliyyə alətlərinin elmi-tədqiqatları hələlik başlanğıc mərhələdədir. Onun sözlərinə görə, kriptovalyutaların qiymətlərinin proqnozlaşdırılması və modelləşdirilməsi yeni formalaşmaqda olan vacib tədqiqat istiqamətlərindən biridir. Bu məsələ təkcə adi istifadəçiləri və treyderləri deyil, iri investorları və iqtisadi siyasət sahəsində strateji qərar qəbul edənləri də maraqlandıran aktual məsələdir.
F.Sadıyeva kriptovalyutaların kurslarının proqnozlaşdırılması üçün klassik zaman sıraları modellərindən ARIMA (Auto-Regressive Integrated Moving Average) modelinin tətbiqi barədə məlumat verib. Eksperimentlər üçün coinmarket.com saytından götürülmüş kriptovalyuta verilənlərinin tərkibini diqqətə çatdıraraq stasionarlığın analizi metodlarının tətbiqi əsasında ARIMA modelinin seçilmiş parametrlərini və eksperimentlərin nəticələrini təqdim edib.
Məruzəçi kriptovalyutaların qeyri-stasionar və xaotik təbiətinin ARIMA modelinin tətbiqini xeyli çətinləşdirdiyini və gələcək tədqiqatlarında bu çətinliyi aradan qaldırmaq üçün maşın təliminə əsaslanan üsulların, o cümlədən dərin təlim üsullarının tətbiqinin nəzərdə tutulduğunu da vurğulayıb.
Sonda məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb. Şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev magistrant Firəngiz Sadıyevanın mövzu üzrə apardığı elmi tədqiqat işi barədə bir sıra tövsiyə və təkliflərini diqqətə çatdırıb.

Состоялось обсуждение вопросов применения модели ARIMA для прогнозирования скорости курса криптовалют Апр 26, 2019 | 03:54 / Конференции, собрания
Состоялся очередной научный семинар Отдела № 2 Института информационных технологий НАНА. На семинаре магистрант института Фирангиз Садыева представила доклад на тему «Применение модели ARIMA для прогнозирования курсов валют». Она отметила, что биткойны и другие криптовалюты, появившиеся в последнее десятилетие, стали привлекательным финансовым инструментом и имеют свои основные технологические принципы.
Выступившая отметила, что, несмотря на тот факт, что общий объем рынка криптовалют в настоящее время оценивается в 100 миллиардов долларов, эти новые финансовые инструменты все еще находятся на начальной стадии. По ее словам, прогнозирование и моделирование цен на криптовалюты является одним из важных направлений нового исследования. Это вызывает беспокойство не только простых пользователей и трейдеров, но и крупных инвесторов и лиц, принимающих стратегические решения в области экономической политики.
Ф.Садиева сообщила о внедрении модели ARIMA (Auto-Regressive Integrated Moving Average) в классических моделях временных рядов для прогнозирования криптовалютных курсов. Она довела до сведения информацию о содержании данных криптовалюты, взятых из coinmarket.com, для экспериментов.  Она предоставила результаты экспериментов  и выбранные параметры модели ARIMA, основанные на применении методов стационарного анализа.
Выступившая сказала, что нестационарный и хаотический характер криптовалюты усложнил внедрение модели ARIMA и что он был предназначен для внедрения методов, основанных на машинном обучении, включая методы углубленного обучения, чтобы преодолеть эту трудность в будущих исследованиях.
В заключение состоялся обмен мнениями относительно доклада, были озвучены ответы на вопросы. Научный руководитель магистранта, заведующий отделом, доктор философии по техническим наукам, доцент Ядигяр Имамвердиев озвучил ряд рекомендаций и предложений по данной теме.