Bütün bədəni skan edən ilk qurğu yaradılıb Noyabr 21, 2018 | 11:54 / Texnoloji yeniliklər
Kaliforniya Universitetinin alimləri və Çinin “United Imaging Healthcare” texnologiya şirkəti tərəfindən birgə hazırlanmış ilk skaner bir neçə saniyə ərzində insanın bütün bədəninin üçölçülü görüntüsünü əldə edir.
hightech.fm saytının məlumatında bildirilir ki, “EXPLORER” adlı aparatın hazırlanmasına 7 il vaxt sərf edilib. Qurğu insan bədəninin skan edilməsi üçün 2 texnologiyanı özündə birləşdirir: kompüter və pozitron emmisiya tomoqrafiyası. Lakin istehsalçıların sözlərinə görə, sözügedən qurğu hər iki texnologiyadan effektivdir.
Məsələn, 3D-skaner 20-30 saniyə ərzində insanın bütün bədəninin görüntüsünü əldə etmək qabiliyyətinə malikdir, halbuki pozitron emmisiya tomoqrafiyasına ən azı 12,5 dəqiqə tələb olunur. “EXPLORER” qurğusunda şüalanmanın dozası 40 dəfə azdır.
Skaner daxili orqanların üçölçülü görüntüsündən başqa, bədənin daxilində nişanlanmış preparatların hərəkətini izləyə bilir. “EXPLORER” noyabrın 24-də Şimali Amerika Radiologiya Cəmiyyətinin konfransında təqdim ediləcək.

Ученые создали первый сканер всего тела Ноя 21, 2018 | 11:54 / Технологические новшества
Ученые из Калифорнийского университета вместе с китайской технологической компанией United Imaging Healthcare создали первый сканер, способный за несколько секунд получить трехмерное изображение всего тела человека.
Разработка аппарата под названием EXPLORER велась в течение семи лет. Устройство объединяет две технологии сканирования тела человека — компьютерную (КТ) и позитронно-эмиссионную (ПЭТ) томографии, однако, по словам разработчиков, намного эффективнее обеих.
Например, 3D-сканер способен получить изображение всего тела человека за 20–30 секунд, тогда как на проведение ПЭТ требуется по меньшей мере 12,5 минуты. Доза облучения в EXPLORER ниже в 40 раз.
Помимо получения трехмерного изображения внутренностей, сканер способен отслеживать движение помеченных препаратов внутри тела. EXPLORER будет представлен 24 ноября на конференции Радиологического общества Северной Америки, а в клиники поступит летом следующего года.