“İnnovasiyalar həftəsi” çərçivəsində “Robo Futbol” turniri təşkil olunacaq Oktyabr 22, 2018 | 05:14 / Mühüm hadisələr
26-30 oktyabr tarixlərində Azərbaycanda ilk dəfə olaraq təşkil ediləcək beynəlxalq “İnnovasiyalar həftəsi” çərçivəsində 28 oktyabr tarixində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi, Heydər Əliyev Mərkəzinin və “Microsoft Azerbaijan” şirkətinin tərəfdaşlığı ilə Azərbaycan Kiber İdman Federasiyası tərəfindən “Baku Open Cyber Cup” turniri keçiriləcək. Turnir çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzində “Xbox” platformasında “FIFA 19” və “Mortal Kombat” oyun növləri üzrə yarışlarla yanaşı, Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyası tərəfindən “Robo Futbol” turniri də təşkil olunacaq.
Turnir robotexnikanın real imkanlarını nümayiş etdirməklə yeniyetmə və gənclərdə elm-texnikaya maraq oyadılmasına xidmət edir.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin məlumatına görə, turnirdə seçilmiş ümumtəhsil məktəblərinin komandaları onlara məxsus robotlarla iştirak edəcək.
Qeyd edək ki, robotlar müəyyən olunmuş çəki və ölçü limitlərini keçməməlidir. Belə ki, hündürlük 22 santimetrdək, çəki limiti isə 1 kiloqram olmalıdır. Eyni zamanda, robotlar yalnız “leqo” parçalarından istifadə edilərək hazırlanmalıdır.
İştirakçılar yarışa komanda şəklində qatılacaqlar. Qaydaya görə, komandada iştirakçıların sayı 2 və ya 3 nəfər olmalıdır. Komandaların hər biri iki avtonom robotla yarışa bilər. Bu robotlar “Dünya Robot Olimpiadası” standartlarına uyğun masada infraqırmızı şüalar ötürən topu təqib edərək rəqib komandanın qapısından keçirməlidir.
Oyunlar hər biri 5 dəqiqə olmaqla, iki hissədən ibarət olur. Yalnız final oyunu 10 dəqiqə ola bilər. Komandalar final mərhələsinə keçmək üçün əvvəlcə qrup mərhələsini adlamalıdır. Qrupda hər qalibiyyət 3 xal, bərabərlik 1, məğlubiyyət isə 0 xalla qiymətləndirilir.

Robo Football tournament to be held within the Week of Innovations October 22, 2018 | 05:14 / Important events
On October 26-30, within the framework of the International Week of Innovations to be held in Azerbaijan, “Baku Open Cyber Cup” tournament with the support of the Ministry of Transport, Communication and High Technologies, with the partnership of Heydar Aliyev Center and Microsoft Azerbaijan will be held the Azerbaijan CyberSport Federation . In addition to the FIFA 19 and Mortal Kombat games on the Xbox platform, the Robotics Football Tournament will be organized by the Azerbaijan Robotics Engineering Academy.
According to the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, teams of selected schools will participate in the tournament with their robots.
Note that robots should not exceed defined weight and size limits. At the same time, robots should only be prepared using "lego" pieces.
Participants will participate in the competition as a team. According to the rules, the number of participants in the team must be 2 or 3 people.Each team can compete with two autonomous robots. Robots must follow the "World Robot Olympiad" standards by passing the infrared rays at the table to the opposing team's door.
Games consist of two parts each with 5 minutes each.Only the final game can be 10 minutes. Teams should first call the group stage to pass to the final stage. Each win in the group is evaluated by 3 points, equal to 1, and defeat by 0 points.