“İnnovasiyalar həftəsi” çərçivəsində “Robo Futbol” turniri təşkil olunacaq Oktyabr 22, 2018 | 05:14 / Mühüm hadisələr
26-30 oktyabr tarixlərində Azərbaycanda ilk dəfə olaraq təşkil ediləcək beynəlxalq “İnnovasiyalar həftəsi” çərçivəsində 28 oktyabr tarixində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi, Heydər Əliyev Mərkəzinin və “Microsoft Azerbaijan” şirkətinin tərəfdaşlığı ilə Azərbaycan Kiber İdman Federasiyası tərəfindən “Baku Open Cyber Cup” turniri keçiriləcək. Turnir çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzində “Xbox” platformasında “FIFA 19” və “Mortal Kombat” oyun növləri üzrə yarışlarla yanaşı, Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyası tərəfindən “Robo Futbol” turniri də təşkil olunacaq.
Turnir robotexnikanın real imkanlarını nümayiş etdirməklə yeniyetmə və gənclərdə elm-texnikaya maraq oyadılmasına xidmət edir.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin məlumatına görə, turnirdə seçilmiş ümumtəhsil məktəblərinin komandaları onlara məxsus robotlarla iştirak edəcək.
Qeyd edək ki, robotlar müəyyən olunmuş çəki və ölçü limitlərini keçməməlidir. Belə ki, hündürlük 22 santimetrdək, çəki limiti isə 1 kiloqram olmalıdır. Eyni zamanda, robotlar yalnız “leqo” parçalarından istifadə edilərək hazırlanmalıdır.
İştirakçılar yarışa komanda şəklində qatılacaqlar. Qaydaya görə, komandada iştirakçıların sayı 2 və ya 3 nəfər olmalıdır. Komandaların hər biri iki avtonom robotla yarışa bilər. Bu robotlar “Dünya Robot Olimpiadası” standartlarına uyğun masada infraqırmızı şüalar ötürən topu təqib edərək rəqib komandanın qapısından keçirməlidir.
Oyunlar hər biri 5 dəqiqə olmaqla, iki hissədən ibarət olur. Yalnız final oyunu 10 dəqiqə ola bilər. Komandalar final mərhələsinə keçmək üçün əvvəlcə qrup mərhələsini adlamalıdır. Qrupda hər qalibiyyət 3 xal, bərabərlik 1, məğlubiyyət isə 0 xalla qiymətləndirilir.

В рамках Недели инноваций состоится футбольный турнир роботов Окт 22, 2018 | 05:14 / Важные события
28 октября в рамках международной Недели инноваций, которая в Азербайджане пройдет впервые, состоится Baku Open Cyber Cup при организации Федерации киберспорта Азербайджана, поддержке Министерства транспорта, связи и высоких технологий и партнерстве Центра Гейдара Алиева и компании Microsoft Azerbaijan.
В рамках турнира в Центре Гейдара Алиева, наряду с соревнованиями по двум видам игр (FIFA 19 и Mortal Kombat) на платформе Xbox, Академия робототехники и инженерии Азербайджана также проведет футбольный турнир роботов (RoboFootball).
Турнир, демонстрируя реальные возможности робототехники, служит повышению интереса подростков и молодежи к науке и технике. В нем примут участие прошедшие отбор команды общеобразовательных школ.
Отметим, что роботы, заявленные командами, не могут превышать установленный лимит на вес и размер (не более 1 кг и не выше 22 см). Кроме того, роботы должны быть изготовлены только с использованием деталей «лего».
Турнир пройдет в командном формате. Команды могут состоять из 2-3 человек. Каждая команда может выставить матч два автономных робота. Матчи будут длиться 5 минут (финальная игра – 10 минут). Чтобы пробиться в финал, командам придется вести борьбу в групповой стадии. За победу в групповых матчах начисляется 3 очка, за ничью – 1, за поражение ­ – 0.