Bank virtual assistentini “işdən azad edib” İyul 11, 2018 | 05:13 / Maraqlı məlumatlar
İsveçin onlayn bankı “Nordnet” bütün əməkdaşlarının işinin qiymətləndirilməsindən sonra öz virtual assistenti Ameliyanı işdən azad etməyə qərar verib.
psm7.com saytının məlumatına görə, ötən il “Nordnet” unikal texnologiyanın istehsalçısı “IPsoft” şirkəti ilə saziş bağlamışdı. Süni intellekt əsasında yaradılmış virtual assistentin əsas vəzifəsi müştərilərə bank xidmətlərinə sürətli qoşulmağa kömək etmək idi. Bundan sonra virtual köməkçidən müştərilərə xidmət etməsi üçün istifadə edildi.
Bankın baş direktoru Piter Dalqren Ameliya ilə müqavilənin ləğv edilməsinə qərar verdiklərini və qurumun öz səylərini süni intellektdən istifadə çərçivəsində başqa sahələrdə cəmləməyi planlaşdırdığını  bildirib.
“IPsoft” özünü süni intellektə əsaslanan köməkçilərin hazırlanması üzrə lider kimi tanıda bilib. Ameliya isə “işsiz qalmayıb”. Belə ki, hazırda İsveçrənin “Credit Suisse” və İsveçin “SEB” bankları Ameliyanın xidmətlərindən istifadə edirlər.

11 Jule 2018 - 17:13 | Interesting information
After assessing the work of all employees, Swedish online bank Nordnet decided to fire its virtual employee Amelia. The corresponding dismissal order has already been signed by the management.
So, last year Nordnet concluded a deal with developer Amelia - the company IPsoft. Then the main task of the virtual assistant, created on the basis of artificial intelligence (AI), was to help customers quickly connect to banking services. After that, the AI-assistant was used for customer service.
Nevertheless, in Nordnet they decided to terminate the contract with Amelia. CEO Peter Dahlgren said in a comment to the local newspaper Dagens Industri that the financial institution plans to focus its efforts on other areas in the framework of using AI.
IPsoft has established itself as a leader in the development of assistants based on AI. Today, Amelia's services are used by banks such as Swiss Credit Suisse and Swedish SEB.