Bank virtual assistentini “işdən azad edib” İyul 11, 2018 | 05:13 / Maraqlı məlumatlar
İsveçin onlayn bankı “Nordnet” bütün əməkdaşlarının işinin qiymətləndirilməsindən sonra öz virtual assistenti Ameliyanı işdən azad etməyə qərar verib.
psm7.com saytının məlumatına görə, ötən il “Nordnet” unikal texnologiyanın istehsalçısı “IPsoft” şirkəti ilə saziş bağlamışdı. Süni intellekt əsasında yaradılmış virtual assistentin əsas vəzifəsi müştərilərə bank xidmətlərinə sürətli qoşulmağa kömək etmək idi. Bundan sonra virtual köməkçidən müştərilərə xidmət etməsi üçün istifadə edildi.
Bankın baş direktoru Piter Dalqren Ameliya ilə müqavilənin ləğv edilməsinə qərar verdiklərini və qurumun öz səylərini süni intellektdən istifadə çərçivəsində başqa sahələrdə cəmləməyi planlaşdırdığını  bildirib.
“IPsoft” özünü süni intellektə əsaslanan köməkçilərin hazırlanması üzrə lider kimi tanıda bilib. Ameliya isə “işsiz qalmayıb”. Belə ki, hazırda İsveçrənin “Credit Suisse” və İsveçin “SEB” bankları Ameliyanın xidmətlərindən istifadə edirlər.

Не оправдала ожиданий: европейский банк уволил виртуального ассистента Июл 11, 2018 | 05:13 / Интересная информация
После оценки работы всех сотрудников шведский онлайн-банк Nordnet решил уволить своего виртуального работника Амелию. Соответственный приказ об увольнении уже подписан руководством.
Так, в прошлом году Nordnet заключил сделку с разработчиком Амелии — компанией IРsoft. Тогда главной задачей виртуального ассистента, созданного на базе искусственного интеллекта (ИИ), было помочь клиентам быстро подключиться к банковским услугам. После этого ИИ-помощника задействовали для обслуживания клиентов.
Тем не менее в Nordnet решили расторгнуть контракт с Амелией. Генеральный директор банка Петер Дальгрен сообщил, что финучреждение планирует сосредоточить свои усилия на других областях в рамках использования ИИ.
Мы использовали виртуального ассистента для обслуживания клиентов. Нам все понравилось, но не настолько, чтобы оставить его. Поэтому мы решили сфокусироваться на других приоритетных вопросах в рамках использования искусственного интеллекта в краткосрочной перспективе.