İnstitutun şöbə müdiri beynəlxalq konfransın proqram komitəsinin üzvü seçilib Aprel 25, 2018 | 03:55 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Məsumə Məmmədova “Türk dillərinin kompüter emalı” VI beynəlxalq konfransın (The VIth International Conference on Computer Processing of Turkic Languages “TurkLang 2018”) proqram komitəsinin üzvü seçilib.
18-20 oktyabr 2018-ci il tarixlərdə Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində keçiriləcək tədbirin əsas istiqamətlərinə türk dilləri üçün formal modellər, kompüter sistemlərinin milli lokallaşdırılması və terminologiya, türk dillərinin elektron korpusları, mətnlərin morfoloji və sintaktik emalı sistemləri, nitqin tanınması və sintezi sistemləri, maşın tərcüməsi sistemləri, türk dillərinin öyrənilməsi üçün intellektual sistemlər və texnologiyalar, türk dilləri üçün linqvistik ontologiyalar və s. daxildir.

Заведующая отделом института избрана членом программного комитета международной конференции Апр 25, 2018 | 03:55 / Важные события
Заведующая отделом Информационных технологий НАНА, член-корреспондент НАНА, профессор Масума Мамедова избрана членом программного комитета VI международной конференции «Компьютерная обработка тюркских языков» (The VIth International Conference on Computer Processing of Turkic Languages “TurkLang 2018”).
К основным направлениям работы конференции, которая пройдет с 18 по 20 июля 2018 года в столице Узбекистана, Ташкенте, относятсяформальные модели для тюркских языков, национальная локализация компьютерных систем и терминология, электронные корпусы тюркских языков, системы морфологической и синтаксической обработки текстов, системы распознавания и синтеза речи, системы семантической обработки текстов, системы машинного перевода, интеллектуальные системы и технологии для обучения тюркским языкам, лингвистические онтологии для тюркских языков.