İnstitutun şöbə müdiri beynəlxalq konfransın proqram komitəsinin üzvü seçilib Aprel 25, 2018 | 03:55 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Məsumə Məmmədova “Türk dillərinin kompüter emalı” VI beynəlxalq konfransın (The VIth International Conference on Computer Processing of Turkic Languages “TurkLang 2018”) proqram komitəsinin üzvü seçilib.
18-20 oktyabr 2018-ci il tarixlərdə Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində keçiriləcək tədbirin əsas istiqamətlərinə türk dilləri üçün formal modellər, kompüter sistemlərinin milli lokallaşdırılması və terminologiya, türk dillərinin elektron korpusları, mətnlərin morfoloji və sintaktik emalı sistemləri, nitqin tanınması və sintezi sistemləri, maşın tərcüməsi sistemləri, türk dillərinin öyrənilməsi üçün intellektual sistemlər və texnologiyalar, türk dilləri üçün linqvistik ontologiyalar və s. daxildir.

The head of the department was elected as a member of the program committee of the international conference April 25, 2018 | 03:55 / Important events
Professor Masuma Mammadova, Head of Department of the Institute of Information Technology, corresponding member of ANAS, was elected as a member of the program committee of the VI International Conference on Computer Processing of Turkic Languages (TurkLang 2018).
The main directions of the event, which will be held in Tashkent, Uzbekistan on October 18-20, 2018, include: formal models for Turkish languages, national localization and terminology of computer systems, electronic corps of Turkisc languages, morphological and syntactic processing of texts, speech recognition and synthesis systems, machine translation systems, intellectual systems and technologies for studying Turkic languages, linguistic ontologies for Turkic languages and so on.