İnstitut alimləri beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində çap olunan kitabın həmmüəllifləridir Aprel 17, 2018 | 03:00 / Mühüm hadisələr
Dünyanın nüfuzlu nəşriyyatlarından olan “IGI Global” nəşriyyat evində İspaniyanın Qranada Universitetinin alimləri Laura Alcaide-Munoz və Francisco Jose Alcaraz-Quilesin müəllifi olduqları “Sosial Media vasitəsilə e-iştirak təşəbbüslərinin optimallaşdırılması” (Optimizing E-Participation Initiatives Through Social Media) adlı kitab çap olunmuşdur.
Kitabda qeyd olunur ki, sosial media vasitəsilə e-iştirak təşəbbüslərinin optimallaşdırılması vətəndaşların siyasi proseslərdə fəal iştirakını təşviq etmək üçün onlayn veb texnologiyalarının rolu haqqında araşdırmaları ehtiva edir. Nəşrdə onlayn əməliyyatlar, elektron iştirak və elektron səsvermə kimi mövzulara xüsusi yer ayrılaraq hökumətlər tərəfindən Veb 2.0 texnologiyasından istifadə olunmaqla daha sərfəli, və şəffaf dövlət sektoru idarəetmə modellərinin yaradılması məsələləri tədqiq olunur. Bu kitab dövlətin siyasəti ilə əlaqədar qərarların qəbulunda onlayn iştirak məsələləri ilə bağlı tədqiqatlar aparan alim və tədqiqatçılar üçün əhəmiyyətli mənbədir.
Kitabın “Elektron dövlətdə sosial medianın rolu və təsiri” (The Role and Impact of Social Media in E-Government) adlı II fəslinin həmmüəllifləri AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Yusifovdur.
Bu fəsildə sosial mediadan istifadə edən hökümət orqanlarının vətəndaşlarla qarşılıqlı əlaqə qurmaq üçün razılaşdırılmış uzunmüddətli məqsədinin mövcudluğu, e-dövlətlə vətəndaş arasındakı əks əlaqənin qurulmasında sosial şəbəkələrin rolu, e-dövlətdə sosial mediadan istifadə və idarəetmə mexanizmlərinin transformasiyası kimi məsələlərə baxılmışdır.
Qeyd edək ki, bu iş Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyələşdirdiyi qrant layihə (Qrant № EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1) çərçivəsində yerinə yetirilmişdir.

Scientists of the Institute are co-authors of the book published under international cooperation April 17, 2018 | 03:00 / Important events
A book titled " Optimizing E-Participation Initiatives Through Social Media" by Laura Alcaide-Munoz and Francisco Jose Alcaraz-Quiles, the Spanish Granada University, was published at IGI Global Publishing House, one of the world's most reputable publishers.
Optimizing E-Participation Initiatives Through Social Media provides emerging research on the role of online web technologies in promoting citizen and community involvement in public affairs. While highlighting topics such as online transaction, participatory design, and e-polling, this publication explores the use of Web 2.0 by governments to create more affordable, participatory, and transparent public-sector management models. This book is an important resource for academicians, practitioners, and researchers seeking current research on online public involvement in government policy decision making.
Co-authors of Chapter II of the book "The Role and Impact of Social Media in E-Government" are Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliev  and head of department, PhD, Associate Professor Farhad Yusifov.
The chapter reviews such issues in the presence of the goal of building mutual communication between government bodies and citizens, the role of social media in building feedback between e-government and citizens, the use of social media in e-government, and the transformation of administrative mechanisms. ​
It should be noted that this work has been carried out within the framework of a grant project funded by the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan (Grant No. EIF-KETPL-2-2015-1 (25) -56 / 05/1).