Azərbaycanda terminoloji informasiya sisteminin yaradılması üçün metod və alqoritmlər işləniləcək Aprel 12, 2018 | 03:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev öncə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin cəmiyyətin inkişafında elmin əhəmiyyətini nəzərə alaraq hər il martın 27-sinin “Elm günü” kimi qeyd edilməsinə dair Sərəncam imzaladığını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, 1945-ci il 27 mart tarixində Azərbaycan tarixində əlamətdar bir hadisə baş vermiş, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası təsis olunmuşdur. Alimin sözlərinə görə, “Elm günü”nün təsis edilməsi ölkə rəhbərliyinin Azərbaycan elmi və onun intellektual dəyərlərini milli sərvət kimi qəbul etdiyinin göstəricisidir.
Sonra akademik gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verərək tədbirin 16 saylı şöbənin 2018-ci il üzrə fəaliyyət planının müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
16 saylı şöbənin fəaliyyət planını təqdim edən şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova cari ildə nəzərdə tutulan elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verdi. O, e-dövlətin formalaşması problemləri üzrə “Elektron dövlət  mühitində ölkələrarası inteqrasiyanın ölçülməsi üçün metodların işlənilməsi” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsinin, o cümlədən e-demoqrafiya mühitində araşdırılmaların aparılmasının və e-dövlət mühitində Azərbaycan dilinin tətbiqi və inkişafına dair bəzi xidmətlərin yaradılması konsepsiyasının işlənilməsinin nəzərdə tutulduğunu söylədi.
Terminoloji informatikanın formalaşması üzrə aparılacaq tədqiqatlardan danışan G.Nəbibəyova bu məqsədlə  Azərbaycanda terminoloji informasiya sisteminin yaradılması üçün metod və alqoritmlərin işləniləcəyini vurğuladı. Şöbə müdiri veb-texnologiyaları problemləri üzrə elektron dövlət mühitində veb-resursların göstəricilərinin qiymətləndirilməsi və intellektual analizinin aparılacağını, veb-spamlarla mübarizə texnologiyalarının və veb-analitika problemlərinin araşdırılacağını qeyd etdi. Bildirdi ki, qeyri-müəyyənlik şəraitində veb-saytların multikriterial qiymətləndirilməsi və Azərbaycan dilinin qrafikasının ingilis dilinin qrafikası ilə transliterasiyası istiqamətlərində tədqiqatların aparılması da cari ildə görüləcək işlər sırasındadır.
G.Nəbibəyova şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində müxtəlif qurumların, eləcə də AMEA-nın institut və təşkilatlarının veb-saytlarının yaradılması və təkmilləşdirilməsi istiqamətində işlərin görüləcəyini nəzərə çatdırdı. AMEA-nın rəsmi www.science.gov.az portalının, institutun www.ikt.az saytının və AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəzində yerləşdirilən veb-saytların texnoloji baxımdan mütəmadi olaraq dəstəkləndiyini qeyd etdi. Həmçinin www.transliterasiya.az saytı üzrə fəaliyyət planının hazırlanması və saytın dizaynı və proqram təminatının işlənməsinin nəzərdə tutulduğunu vurğuladı.
G.Nəbibəyova, həmçinin şöbə əməkdaşlarının elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi-texniki konfranslarda iştirakı, AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən tövsiyə olunan jurnallarda məqalələrin nəşri, müxtəlif təyinatlı nəşrlərin hazırlanması, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişafı, elmi-praktiki nəticələrin КİV-də təbliği ilə bağlı görüləcək işlər haqqında məlumat verdi.
Sonra fəaliyyət planına dair müzakirələr aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı.
Sonda akademik Rasim Əliquliyev şöbənin fəaliyyət planı ilə bağlı təklif və tövsiyələrini səsləndirdi, şöbə əməkdaşlarının elmi-nəzəri fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd etdi.

Methods and algorithms for creating terminological information system in Azerbaijan to be developed April 12, 2018 | 03:00 / Conferences, assemblies
The next meeting of the Scientific Board was held at the Institute of Information Technology of ANAS. Academician-secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliev  noted that the President of the Republic of Azerbaijan signed an Order on celebrating March 27 as "Day of Science" taking into account the importance of science in the development of society. He said that on March 27, 1945 a remarkable event took place in the history of Azerbaijan, the National Academy of Sciences of Azerbaijan was established. According to the scientist, the establishment of "Science Day" is a sign that the country's leadership perceives Azerbaijani science and its intellectual values as national wealth.
He then informed about the issues on the academic agenda and said that the event was dedicated to discussion of the Action Plan of Department No. 16 for the 2018.
The Head of department, Gulnara Nabibayeva, presented Action plan of Department No. 16 and informed about the research activities planned for the current year. The defense of thesis "Development of methods for measuring interstate integration in the electronic state environment"  and development of the concept of e-demographic environment and the creation of some services on the application and development of the Azerbaijani language in the e-government environment are planned, she noted.
She emphasized the importance of the methodology and algorithms for creating a terminological information system in Azerbaijan. The head of the department noted that web-based technologies will be used to evaluate and analyze web-based resources, analyze web-spamming technologies and web analytics. In the current year, research on multidisciplinary evaluations of websites in the conditions of uncertainty and conducting transliteration of Azerbaijani language graphics with English language graphics are also intended.
G.Nabibeyova noted that works on creation and improvement of web sites of different organizations, as well as institutes and organizations of ANAS within the scientific and innovative activity of the department will be carried out.   The technological support of official website of ANAS, www.science.gov.az, the website www.ikt.az and the website AzScienceNet will be continued.  The development an action plan for the site www.transliteration.az and design of the site and software development are planned.
G.Nabibeyova also informed about scientific-pedagogical and scientific-organizational activities of department’s staff, participation in international and national conferences, publication of articles in journals recommended by the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, preparation of various publications, establishment and development of international scientific cooperation , promotion of scientific and practical results in mass media.