İnstitutun şöbə müdiri beynəlxalq tədbirdə iştirak edib Dekabr 01, 2017 | 10:00 / Konfranslar, iclaslar
Noyabrın 30-da İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində Dünya Bankının ali təhsil sektoru üzrə missiyası ilə birlikdə “Ali təhsilin innovasiyada rolu” mövzusunda seminar keçirilib. Seminara dövlət qurumları, universitet və tədqiqat müəssisələrinin nümayəndələri qatılıb. Tədbirdə, həmçinin AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev iştirak edib.
Tədbiri giriş nitqi ilə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı açaraq innovasiyayönümlü inkişafın Strateji Yol xəritələrində xüsusi qeyd edildiyini bildirib: “Əsas məqsəd elm-təhsil-biznes ekosistemi və əmək resurslarının qlobal və yerli trendlərə uyğun inkişafıdır. Azərbaycanda innovativ sahibkarlığın inkişafı məhz qlobal bazarların tələbinə uyğun qurulmalıdır”. O, həmçinin qeyd edib ki, ölkədə innovasiya siyasətində dünya təcrübəsinə uyğun institusional koordinasiya mümkündür.
Seminar bir neçə istiqamət üzrə aparılıb. Elmi tədqiqatların maliyyələşdirilməsi üzrə qlobal tendensiyaların nəzərdən keçirilməsi ilə bağlı müzakirələrdə tədqiqatın mövcud vəziyyəti, maliyyələşdirilməsinə dair təqdimat iştirakçıların böyük marağına səbəb olub. Bu istiqamətdə davam edən islahatlar, əsas problemlər və imkanlardan danışılıb. Tədbirdə, həmçinin Azərbaycanda texnologiyaların ötürülməsi üçün əlverişli mühit üzrə qlobal tendensiyalar mövzusu müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, Azərbaycanda intellektual mülkiyyət sisteminin tətbiqi, kommersializasiya üçün təşviqedici amillər, özəl sektor ilə əlaqələrin yaradılması bu sahənin inkişafı üçün vacib amillərdir.
Dünya Bankının nümayəndəsi İvona Borovikin bacarıqların inkişaf etdirilməsi, sahibkarlığın təşviqi və innovasiya sisteminin idarə olunması haqqında məlumat verib.
Seminarın “İnnovativ inkişaf: Azərbaycan perspektivi” bölməsində AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının nümayəndəsi Vüsal Süleymanlı “Ali təhsilin innovasiyada rolu”, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin nümayəndəsi Anar Rzayev “Ali təhsildə tədqiqat və innovasiyaların təşviqi”, Barama İnnovasiya və Sahibkarlıq Mərkəzinin rəhbəri İmran Bağırov “Startapların uğur ehtimalının artırılması üçün Barama təcrübəsi” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonda aparılan müzakirələrdə Azərbaycanda bazar üzrə müvafiq bacarıqların inkişaf etdirilməsi tədbirləri, ən yüksək bacarıq çatışmazlıqlarının mövcud olduğu sahələr, sahibkarlığı təşviq edən mövcud mexanizmlər, onların səmərəliliyi və fəaliyyət sahələri diqqət mərkəzində olub. İnstitutun şöbə müdiri dosent Əlövsət Əliyev müzakirələrdə iştirak edərək müvafiq təkliflərlə çıxış edib.

Заведующий отделом института принял участие в международном мероприятии Дек 01, 2017 | 10:00 / Конференции, собрания
30 ноября в Центре анализа экономических реформ и коммуникаций совместно с миссией Всемирного банка в секторе высшего образования состоялся семинар «Роль высшего образования в инновации». В семинаре приняли участие представители государственных органов, университетов и научно-исследовательских учреждений. На мероприятии присутствовал заведующий отделом Института информационных технологий НАНА, доктор философии по экономике, доцент Аловсат Алиев.
Открывая мероприятие, исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникации Вюсал Гасымлы проинформировал о том, что инновационное развитие особо акцентируется в Стратегической дорожной карте: "Главная цель - развитие экосистемы науки-образования-бизнеса, а также трудовых ресурсов в соответствии с глобальными и местными тенденциями. Развитие инновационного предпринимательства в Азербайджане должно основываться исключительно на потребностях глобальных рынков". Он также отметил, что в стране в инновационной политике возможна институциональная координация в соответствии с мировой практикой.
Семинар проводился по нескольким направлениям. Обсудили глобальные тенденции в благоприятной среде для передачи технологий в Азербайджане. Было отмечено, что внедрение системы интеллектуальной собственности в Азербайджане, стимулирование факторов коммерциализации и установления отношений с частным сектором являются важными факторами для развития этой сферы.
Представитель Всемирного банка Ивона Боровикин проинформировал о развитии навыков, продвижении предпринимательства и управлении инновационной системой.
В разделе семинара «Инновационное развитие: перспективы Азербайджана» с докладом выступил представитель Парка высоких технологий НАНА Вюсал Сулейманлы на тему «Роль высшего образования в инновации», представитель Азербайджанского государственного экономического университета Анар Рзаев на тему «Исследования и инновации в высшем образовании», руководитель Центра инноваций и предпринимательства Barama Имран Багиров на тему «Опыт Barama в повышении вероятности успеха стартапов».
В заключение основное внимание уделили обсуждению мер по развитию навыков связанных с рынком в Азербайджане, областей с самым высоким дефицитом навыков, существующих механизмов продвижения предпринимательства, их эффективности и области деятельности. Заведующий отделом института, доцент Аловсат Алиев участвовал в обсуждении и внес соответствующие предложения.