Azərbaycan Tibb Universiteti beynəlxalq Eduroam şəbəkəsinə qoşulub Oktyabr 13, 2017 | 02:00 / Mühüm hadisələr
“Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası və Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiyada ölkəmizdə elm və təhsilin informasiya təminatının gücləndirilməsi, infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, bu sahələrdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının səmərəli tətbiqi kimi mühüm vəzifələr müəyyən edilmişdir.
Bu sahədə həyata keçirilən islahatlara dəstək məqsədilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi müəssisələri ilə yanaşı, respublikanın ali təhsil müəssisələrinin də elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında böyük imkanlara malik olan, ölkədə elektron elmin texnoloji platformasını təşkil edən AzScienceNet şəbəkəsi və Data Mərkəzin xidmətlərindən istifadəsi üçün genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilməkdədir.
Bu yaxınlarda ali təhsil müəssisələri arasında ilk dəfə olaraq Azərbaycan Tibb Universitetinin şəbəkə infrastrukturunun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsi vasitəsilə beynəlxalq Eduroam şəbəkəsinə qoşulması təmin olunmuşdur. Bunun nəticəsində universitetin əməkdaşlarına Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasının (Gigabit European Advanced Network Technology, GEANT) Eduroam xidmətindən istifadə imkanı yaradılmışdır. Hazırda Tibb Universitetinin professor-müəllim heyəti və tələbələr Avropanın müxtəlif universitetlərinə və elm mərkəzlərinə ezamiyyətləri zamanı bu xidmətdən istifadə edirlər.
Qeyd edək ki, Eduroam alim, tədqiqatçı, müəllim və tələbələrin İnternetə təhlükəsiz və sərbəst çıxışını təmin edən beynəlxalq rouminq xidmətidir. Bu xidmətə qoşulan istifadəçilər ölkə daxilində və xaricdə minlərlə elm və təhsil qurumunun ərazisində olarkən İnternetə simsiz şəbəkə üzərindən asan, ödənişsiz və təhlükəsiz çıxış imkanı əldə edir.

Азербайджанский медицинский университет подключен к международной сети Eduroam Окт 13, 2017 | 02:00 / Важные события
В Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее» и Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 гг. установлены такие важные задачи, как усиление информационного обеспечения науки и образования в нашей стране, модернизация инфраструктуры, эффективное применение информационно-коммуникационных технологий в этих областях.
С целью поддержки реформ, осуществляемых в данном направлении, предпринимаются широкомасштабные меры для пользования услугами сети AzScienceNet и Data-Центра, обладающими большими возможностями для интеграции науки и образования в научных учреждениях Национальной академии наук Азербайджана и вузах республики, а также составляющими электронную научную технологическую платформу страны.
Недавно сетевая инфраструктура Азербайджанского медицинского университета впервые посредством научно-компьютерной сети AzScienceNet была подключена к международной сети Eduroam. В результате этого для сотрудников университета была создана возможность пользоваться службой Eduroam Европейской ассоциации научно-образовательных сетей (Gigabit European Advanced Network Technology, GEANT). В настоящее время профессорско-преподавательский состав и студенты Медицинского университета пользуются данной службой во время командировок в различные университеты и научные центры Европы.
Отметим, что Eduroam - международная роуминговая служба, обеспечивающая безопасный и свободный выход ученых, исследователей, студентов и преподавателей в Интернет. Пользователи этой службы получают возможность простого, безопасного и бесплатного выхода в Интернет посредством беспроводной сети, находясь на территории тысяч научно-образовательных структур внутри страны и за рубежом.