Azərbaycan Tibb Universiteti beynəlxalq Eduroam şəbəkəsinə qoşulub Oktyabr 13, 2017 | 02:00 / Mühüm hadisələr
“Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası və Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiyada ölkəmizdə elm və təhsilin informasiya təminatının gücləndirilməsi, infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, bu sahələrdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının səmərəli tətbiqi kimi mühüm vəzifələr müəyyən edilmişdir.
Bu sahədə həyata keçirilən islahatlara dəstək məqsədilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi müəssisələri ilə yanaşı, respublikanın ali təhsil müəssisələrinin də elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında böyük imkanlara malik olan, ölkədə elektron elmin texnoloji platformasını təşkil edən AzScienceNet şəbəkəsi və Data Mərkəzin xidmətlərindən istifadəsi üçün genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilməkdədir.
Bu yaxınlarda ali təhsil müəssisələri arasında ilk dəfə olaraq Azərbaycan Tibb Universitetinin şəbəkə infrastrukturunun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsi vasitəsilə beynəlxalq Eduroam şəbəkəsinə qoşulması təmin olunmuşdur. Bunun nəticəsində universitetin əməkdaşlarına Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasının (Gigabit European Advanced Network Technology, GEANT) Eduroam xidmətindən istifadə imkanı yaradılmışdır. Hazırda Tibb Universitetinin professor-müəllim heyəti və tələbələr Avropanın müxtəlif universitetlərinə və elm mərkəzlərinə ezamiyyətləri zamanı bu xidmətdən istifadə edirlər.
Qeyd edək ki, Eduroam alim, tədqiqatçı, müəllim və tələbələrin İnternetə təhlükəsiz və sərbəst çıxışını təmin edən beynəlxalq rouminq xidmətidir. Bu xidmətə qoşulan istifadəçilər ölkə daxilində və xaricdə minlərlə elm və təhsil qurumunun ərazisində olarkən İnternetə simsiz şəbəkə üzərindən asan, ödənişsiz və təhlükəsiz çıxış imkanı əldə edir.

Azerbaijan Medical University has joined the international network Eduroam October 13, 2017 | 02:00 / Important events
The National Strategy for the "Azerbaijan 2020: Looking into the Future" Development Concept and the National Strategy for the Development of Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020 identified important tasks such as strengthening the information provision in science and education, modernization of infrastructure and effective use of information and communication technologies in these areas.
In order to support reforms carried out in this area, besides the scientific institutions of the Azerbaijan National Academy of Sciences, large-scale measures are being taken to use the services of AzScienceNet network and Data Center, which has great opportunities for integration of science and education in the country's higher education institutions, which constitutes the technological platform of electronic science in the country.
For the first time ever, the network infrastructure of Azerbaijan Medical University has been connected to the Eduroam network via AzScienceNet science-computer network. As a result, the University's employees have been provided with the opportunity to use the Eduroam service of the European Association for Science and Education Networks (Gigabit European Advanced Network Technology, GEANT). At present, the professor-teacher staff and students of Medical University use this service during their visits to various European universities and scientific centers.
Eduroam is an international roaming service that provides a safe and free access to the Internet for researchers, teachers and students. Users joining this service will have easy, free and secure access to the Internet over the wireless network while having thousands of scientific and educational institutions throughout the country and abroad.