İnstitut alimlərinin məqaləsi IEEE-nin beynəlxalq konfransında dərc olunub Oktyabr 09, 2017 | 02:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, prof. Məsumə Məmmədova və institutun baş elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılovanın həmmüəllifi olduqları “Decision support method for human resource management of the virtual organization”  (Virtual təşkilatlarda insan resurslarının idarə olunmasında qərarların qəbulunun dəstəklənməsi metodları) və “Decision Support for the Recruitment of Medical Specialists” (Tibb mütəxəssislərinin işə götürülməsində qərarların qəbulunun dəstəklənməsi) adlı məqalələri 20-22 sentyabr 2017-ci il tarixdə Moskva (Rusiya) şəhərində keçirilən IEEE-nin İKT-nin tətbiqi üzrə XI beynəlxalq konfransında (The 11th IEEE International Conference Application of Information and Communication Technologies – AICT 2017) çap olunub.
“Virtual təşkilatlarda insan resurslarının idarə olunmasında qərarların qəbulunun dəstəklənməsi metodları” adlı məqalədə virtual təşkilatların tipləri, xüsusiyyətləri və insan resurslarının idarə olunmasının səciyyəvi cəhətləri göstərilir. Virtual işçilərin idarə olunması qeyri-səlis mühitdə qərarların qəbulu məsələsi kimi səciyyələndirilir. Alternativlərin ekspert qiymətlərinin cüt-cüt müqayisəsi, iyerarxik analiz, ekspert qiymətlərində ziddiyyətin aşkarlanması və multiplikativ aqreqatlaşdırma metodlarına əsaslanmaqla virtual işçilərin seçilməsi üçün qərarların qəbulu metodikası təklif olunur, məsələnin empirik eksperimenti təsvir edilir.
“Tibb mütəxəssislərinin işə götürülməsində qərarların qəbulunun dəstəklənməsi” adlı məqalədə isə tibb mütəxəssislərinə olan tələb və təklifin qeyri-səlis situasiya modelləri, onların uyğunlaşdırılmasının intellektual idarə olunması üçün situasiyaların qeyri-səlis oxşarlığı əsasında həll metodları təklif edilir. Tibb mütəxəssislərinin işəgötürülməsində qərarların qəbulu üçün mümkün ssenarilərə uyğun həll metodikası verilir, məsələnin həll alqoritmi və reallaşdırılması mərhələləri təsvir olunur.

The articles of the Institute's scientists have been published at the IEEE International Conference October 09, 2017 | 02:00 / Important events
"Decision support method for human resource management in the virtual organization"  and  "Decision Support for the Recruitment of the "Medical Specialists" article co authored by doctor of technical sciences,corresponding member of ANAs,  prof. Masuma Mammadova and the senior research associate of the institute, PhD in technical sciences, associate professor Zarifa Jabrayilova, was published in The 11th IEEE International Conference on ICT Application and Communication Technologies - AICT 2017)held in Moscow Russia on 20-22 September 2017.
The article titled "Methods of Supporting Decision-Making in Human Resource Management in Virtual Organizations" describes the types of virtual organizations, features, and features of human resource management. Virtual employee management is characterized as a matter of decision-making in a fuzzy environment. An experimental experiment is described as a method of decision making for the selection of virtual workers based on double comparison of expert estimates of alternatives, hierarchical analysis, contradictions in expert estimates and multiplicative aggregation methods.
An article titled "Supporting decision-making in the recruitment of medical professionals" suggests solutions based on the fuzzy situational model of demand and supply of medical professionals and the fuzzy analogy of situations for the intelligent management of their adaptation. The decision-making process for medical professionals is based on possible scenarios for solutions, describing the solution's algorithm and the stages of its implementation.
AICT 2017 conference were indexed in prestigious bases such as “Thomson Reuters Scientific”, “Google Scholar”, “Association for Computing Machinery”, “The Institution of Engineering and Technology”, “American Mathematical Society”, “National Library of Medicine”, “Optical Society of America”, and “Scitopia.org”.