İnstitut alimlərinin məqaləsi IEEE-nin beynəlxalq konfransında dərc olunub Oktyabr 09, 2017 | 02:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, prof. Məsumə Məmmədova və institutun baş elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılovanın həmmüəllifi olduqları “Decision support method for human resource management of the virtual organization”  (Virtual təşkilatlarda insan resurslarının idarə olunmasında qərarların qəbulunun dəstəklənməsi metodları) və “Decision Support for the Recruitment of Medical Specialists” (Tibb mütəxəssislərinin işə götürülməsində qərarların qəbulunun dəstəklənməsi) adlı məqalələri 20-22 sentyabr 2017-ci il tarixdə Moskva (Rusiya) şəhərində keçirilən IEEE-nin İKT-nin tətbiqi üzrə XI beynəlxalq konfransında (The 11th IEEE International Conference Application of Information and Communication Technologies – AICT 2017) çap olunub.
“Virtual təşkilatlarda insan resurslarının idarə olunmasında qərarların qəbulunun dəstəklənməsi metodları” adlı məqalədə virtual təşkilatların tipləri, xüsusiyyətləri və insan resurslarının idarə olunmasının səciyyəvi cəhətləri göstərilir. Virtual işçilərin idarə olunması qeyri-səlis mühitdə qərarların qəbulu məsələsi kimi səciyyələndirilir. Alternativlərin ekspert qiymətlərinin cüt-cüt müqayisəsi, iyerarxik analiz, ekspert qiymətlərində ziddiyyətin aşkarlanması və multiplikativ aqreqatlaşdırma metodlarına əsaslanmaqla virtual işçilərin seçilməsi üçün qərarların qəbulu metodikası təklif olunur, məsələnin empirik eksperimenti təsvir edilir.
“Tibb mütəxəssislərinin işə götürülməsində qərarların qəbulunun dəstəklənməsi” adlı məqalədə isə tibb mütəxəssislərinə olan tələb və təklifin qeyri-səlis situasiya modelləri, onların uyğunlaşdırılmasının intellektual idarə olunması üçün situasiyaların qeyri-səlis oxşarlığı əsasında həll metodları təklif edilir. Tibb mütəxəssislərinin işəgötürülməsində qərarların qəbulu üçün mümkün ssenarilərə uyğun həll metodikası verilir, məsələnin həll alqoritmi və reallaşdırılması mərhələləri təsvir olunur.

Статьи ученых Института были опубликованы в Международной конференции IEEE Окт 09, 2017 | 02:00 / Важные события
Статьи под названием “Decision support method for human resource management of the virtual organization” Методы поддержки принятия решений в области управления персоналом в виртуальных организация») и “Decision Support for the Recruitment of Medical Specialists” (Поддержка принятия решений при приеме на работу медицинских специалистов), соавторами которых являются заведующая отделом Института Информационных Технологий НАНА, член-корреспондент НАНА, доктор наук по технике, профессор Масума Мамедова и старший научный сотрудник Института, доктор философии по технике, доцент Зарифа Джабраилова, были опубликованы в материалах XI Международной конференции по внедрению ИКТ (The 11th IEEE International Conference Application of Information and Communication Technologies – AICT 2017), прошедшей 20-22 сентября 2017 года в столице России городе Москве.
В статье под названием «Методы поддержки принятия решений в управлении человеческими ресурсами в виртуальных организациях» описаны типы, функции и характерные особенности управления человеческими ресурсами виртуальных организаций. Управление виртуальными сотрудниками характеризуется как вопрос принятия решений в нечеткой среде. Описан эмпирический эксперимент проблемы, предложена методика принятия решения для парного сравнения экспертных оценок альтернатив, иерархического анализа, раскрытия противоречий в экспертных оценках и для выбора виртуальных работников на основе мультипликативных методов агрегирования.