Gözlə kompüteri idarə etmək mümkün olacaq Avqust 04, 2017 | 04:07 / Texnoloji yeniliklər
Onurğa sütunu xəstəliklərindən əziyyət çəkən istifadəçilərə kompüteri idarə etməyə kömək edən “Eye Control” funksiyası “Windows 10” əməliyyat sistemində tətbiq ediləcək. “Windows Insiders” proqramının iştirakçıları artıq yeniliyi sınaqdan keçirə bilərlər. Yeni funksiya rəsmən cari ilin payızında “Windows 10 Creators Update” ilə birgə əlçatan olacaq.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, “Eye Control”un bəzi funksiyaları mausu, digərləri isə klaviaturanı əvəz etmək üçün nəzərdə tutulub. “Shape-writing” adlı yeni tanıma üsulu mətni gözlərin hərəkəti ilə sürətli daxil etməyə imkan verir: virtual klaviaturaya baxan istifadəçi baxışını sözün birinci hərfinin üzərində saxlayır, bundan sonra gözü ilə növbəti simvolları bir-bir daxil edir. Bu, hərfləri bir-bir daxil etməkdən (istifadəçi öz baxışını hər bir hərf üzərində saxlamalıdır) daha səmərəlidir. Həmçinin “Eye Control” istifadəçilərinə əlçatan olan xatırlatmalar sayəsində mətnin göz ilə daxil edilməsi prosesi daha da asanlaşır.
“Windows 10” sistemində yeni funksiyalardan istifadə etmək üçün “Tobii” şirkətinin “Eye Tracker 4C” kontroller kamerasını əldə etmək lazımdır.
Qeyd edək ki, “Eye Control” sistemi “Microsoft” şirkətinin bir qrup mütəxəssisi tərəfindən hazırlanıb. Layihəyə 2014-cü ildə keçirilən hakatonda start verilib. Müsabiqə zamanı hakimlər qalibləri 3000 layihə arasından seçiblər. Şirkətin rəhbəri Satya Nadella əsas mükafatı “Eye Control”a əsaslanan texnologiyanın yaradıcılarına təqdim edib.
İstehsalçıları bu layihəyə onurğa sütunu xəstəliyindən əziyyət çəkən, keçmiş amerikan futbolçusu Stiv Qlisonun məktubu ilhamlandırıb. O, məktubunda istehsalçıları fiziki imkanları məhdud insanların həyat fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması üçün yeni texnoloji həllərin yaradılmasına səsləyirdi.

The technology of entering and controlling a computer with the help of a glance will be available in Windows 10 August 04, 2017 | 04:07 / Technological innovations
The Eye Control feature, which helps users with motor system disorders manage a computer, will become part of Windows 10.
Participants in the Windows Insiders program can already try this feature, and officially it will be released together with Windows 10 Creators Update this fall.
Some functions from the Eye Control set are designed to replace the mouse, others - the keyboard. An innovative method of recognizing shape-writing allows you to quickly enter text with eye movements: the user, looking at the virtual keyboard, delays looking at the first letter of the word, and then can quickly see through all the following symbols, nanonewsnet.ru  reports.
This is much more efficient than typing in one letter, which requires keeping a glance at each of them. Eye Control users also have hints that make the process of printing look even easier.
To use the new features of the system, you need a camera controller Eye Tracker 4C from Tobii.
For the development of Eye Control in Microsoft is now responsible for a special development team, while everything began as part of the project on a weekly hackathon in 2014. According to his results, the judges selected winners among 3000 projects, and the head of the company Satya Nadella presented the main prize to the creators of the technology that formed the basis of Eye Control.
Inspiration for the team was the letter Steve Gleason - a former famous American football player suffering from motor neuron disease. Gleason called for creating new technological solutions that could make life easier for people limited in the ability to move.