“WiGig” texnologiyasının üstünlükləri müzakirə olundu İyun 19, 2017 | 02:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 4 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarı keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov seminarın “WiGig” texnologiyaları: mövcud vəziyyəti və tətbiq sahələri” mövzusuna həsr olunduğunu bildirdi.
Məruzəni təqdim edən institutun proqramçısı Təbriz Ağaşov ilk dəfə 2000-ci ildə istifadə olunmağa başlayan Wi-Fi-ın standartları barədə məlumat verdi. O, ölkələr arasında ictimai yerlərdə ən çox yayılmış Wi-Fi nöqtələrini təqdim etdi. Həmçinin “Wireless Gigabit Aliance” qrupu tərəfindən yaradılan yeni nəsil simsiz rabitə standartı “WiGig” texnologiyası haqqında danışdı.
Məruzəçi bu texnologiyanın hazırda mövcud olan ən sürətli simsiz rabitə texnologiyalarından fərqli cəhətlərini qeyd edərək bildirdi ki, “WiGig” texnologiyası onun istifadə olunduğu qurğular arasında 8 Gbps məlumatı daşımaq imkanına malikdir. Onun sözlərinə görə, “WiGig” texnologiyasının 2017-ci ilin sonuna təqdim olunması nəzərdə tutulur.
T.Ağaşov “WiGig 802.11ad” standartının istifadə olunduğu sahələr barədə statistik məlumatları və bu standartın inkişafında böyük rola malik olan şirkətləri də diqqətə çatdırdı.

The advantages of “WiGig” technology were discussed June 19, 2017 | 02:00 / Conferences, assemblies
The next scientific seminar of the Department № 4 of the Institute of Information Technologies of ANAS was held. Opening the event, Head of Department, Deputy Director for Technology, PhD in Technical Sciences, Associate Professor Rashid Alakbarov said that the seminar was dedicated to WiGig technologies: current state and application areas.
Presenting the report, an employee of the institute Tabriz Aghashov informed about the standards of Wi-Fi, which began to be used in 2000. He introduced the most common Wi-Fi points in public places among countries. He also talked about WiGig technology, the next-generation wireless communication standard created by the Wireless Gigabit Aliance.
The speaker pointed out that this technology differs from the fastest available wireless communications technology and said that WiGig technology is capable of carrying 8 Gbps of data among its devices. According to him, WiGig technology is expected to be introduced by the end of 2017.
T.Agashov noted the statistical data on the areas of the "WiGig 802.11ad" standard and the companies having a great role in the development of this standard.