AMEA-nın müxbir üzvlüyünə namizədlikləri irəli sürülmüş institut əməkdaşları haqqında ekspress-informasiyalar nəşr olunub Aprel 14, 2017 | 05:00 / Yeni nəşrlər
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının qərarı ilə AMEA-nın 2017-ci il seçkilərində “İnformatika” ixtisası üzrə müxbir üzvlüyünə namizədlikləri irəli sürülmüş institutun şöbə müdirləri – texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədova və texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyevin elmi fəaliyyətlərini əks etdirən ekspress-informasiyalar nəşr olunub.
Ekspress-informasiyalarda hər iki alimin elmi-nəzəri, elmi-praktiki və innovativ, elmi-təşkilati, elmi-pedaqoji, elmi-ekspertiza, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq fəaliyyəti, həmçinin elmi əsərləri və onların təsnifatı haqqında məlumatlar təqdim olunub.
Məsumə Məmmədova süni intellektin  nəzəri problemlərinin tədqiqi və inkişafı, insan tərəfindən mühakimə yürütmə və biliklərin idarə olunması modellərinin sintezi, intellektual idarəetmə və qeyri-müəyyənlik şəraitində çoxkriteriyalı qərarların qəbulunu dəstəkləyən model və metodlar, çətin formalizə olunan multidissiplinar problemlərin (təbii dil, sosioinformasiya texnologiyaları, e-tibb və s.) həlli üçün qeyri-səlis surətlərin tanınması,  qiymətləndirmə, seçim, ranqlaşdırılma, təsnifatlandırma, proqnozlaşdırma model və metodları və digər istiqamətlərdə tədqiqatlar aparır. Alim 271 elmi əsərin, 8 monoqrafiyanın müəllifidir. Xaricdə dərc olunmuş jurnal məqalələrinin sayı 62, beynəlxalq səviyyəli konfranslarda dərc olunmuş məqalələrinin sayı 99-dur. Əsərlərinin 124-ü müxtəlif elmi bazalarda indeksləşən nəşrlərə daxildir.
M.Məmmədova Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2009-cu ildə “Tərəqqi” medalı, 2005-ci ildə AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir. 2015-ci ildə isə “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilə təltif olunmuşdur.
Ramiz Alıquliyev Data mining, Big Data analitika, text mining, klasterləşdirmə, təsnifatlandırma, paylanmış hesablamalar, neyron şəbəkələr, genetik alqoritmlər, qarışqa alqoritmləri, diferensial təkamül alqoritmləri, arı alqoritmləri, “sürü” intellekti əsasında optimallaşma alqoritmləri, sosial şəbəkələrin analizi, elektron dövlətin analizi, elmmetriya və digər elmi istiqamətlərdə tədqiqatlar aparır.
150 elmi əsərin müəllifi olan R.Alıquliyevin xaricdə dərc olunan jurnal məqalələrinin sayı 82, beynəlxalq səviyyəli konfranslarda dərc olunan məqalələrinin sayı 24, o cümlədən “Web of Science” (Thomson Reuters) bazasında indeksləşən əsərlərinin sayı 32, “Scopus” (Elsevier) bazasında indeksləşən əsərlərin sayı isə 50-dir. Alim 7 jurnalın redaksiya heyətinin üzvü, “Web of Science” və “Scopus” bazalarında indeksləşən 30-dan çox jurnalın rəyçisidir. Alimin elmi əsərlərinə 900-dən çox istinad (h-indeksi = 17; g-indeksi = 30; i10-indeksi = 21) olunmuşdur.
R.Alıquliyev 2013-cü ildə Respublika üzrə İKT sahəsində “Web of Science” bazasında indeksləşən jurnallarda çap olunmuş ən yaxşı elmi işlərə görə 1-ci yer mükafatına layiq görülmüşdür.
Alim 2005-ci ildə AMEA-nın Fəxri Fərmanı, 2014-cü ildə isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunmuşdur.

Express information was published about the colleagues of institute that nominated corresponding member April 14, 2017 | 05:00 / New publications
According to the decision of the Academic Council of the Institute of Information Technology was published express information on the staff of the Institute (department heads of the institute - doctor of Technical sciences, Professor Masuma Mammmadova and Doctor of Technical sciences Ramiz Aliguliyev), reflecting scientific activity.
The express information provides information on scientific-theoretical, scientific-practical and innovative, scientific-organizational, scientific-pedagogical, scientific-expert activity of both scientists, as well as information about their scientific works.
Masuma Mammadova conducts research in the direction of studying and developing theoretical problems of artificial intelligence, the synthesis of reasoning models and knowledge management, models and methods that support the adoption of multicriterial solutions in conditions of uncertainty, the solution of difficultly formulated multidisciplinary problems (natural language, socio-information technologies, e-medicine) for recognition Inaccurate images, models and methods of assessment, selection, ranking, classification, forecasting. The scientist is the author of 271 scientific works, 8 monographs. The number of journal articles published abroad is 62, the number of articles published in international conferences is 99.124 of these works are included in publications indexed in various scientific bases.
In accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan M.Mammadova was awarded the medal "Tereggi" in 2009, in 2005 - with the Certificate of Honor of ANAS, in 2015 - "Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan".
Ramiz Alyguliyev conducts research in the field of Data mining, Big Data analytics, text mining, clustering, classification, distributed computing, neural networks, genetic algorithms, ant algorithms, differential evolution algorithms, bee algorithms, rover-based optimization algorithms, Analysis of the electronic state, sciencemetry, etc.
R.Aliguliyevis the author of 150 scientific publications. The number of journal articles published abroad is 82, the number of  articles published in international conferences is 24. As well as the number of articlesindexed in the "Web of Science" database (Thomson Reuters) is 32, the number of publications indexed in the "Scopus" (Elsevier) database is 50. The Scientist is a member of the editorial board of 7 journals, reviewer of more than 30 journals indexed in the "Web of Science" and "Scopus" database. There were more than 900 citations to his works((h-index = 17 g-index = 30; i10-index = 21).
In 2013 R.Aliguliyev was awarded the first place for the best scientific works published in the magazines in the field of ICT in the republic, indexed in the "Web of Science".
In 2005, the scientist was awarded with the Certificate of Honor of ANAS and in 2014 in accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan - with the medal "Tereggi".