İnstitut 50-dən çox ölkənin elmi qurumları ilə əməkdaşlıq edir Mart 03, 2017 | 09:30 / Konfranslar, iclaslar
Bu haqda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev Elmi Şuranın iclasında şöbənin 2016-cı il üzrə hesabatı ilə bağlı çıxışı zamanı bildirdi.
Məruzəçi il ərzində 50-dən çox ölkənin elmi qurumları ilə əməkdaşlıq edildiyini diqqətə çatdırdı. İnstitutda keçirilən görüşlərdə 10 ölkədən 20-dən çox alim və mütəxəssisin iştirak etdiyini, qurumun həmtəşkilatçılığı ilə 2 beynəlxalq konfransın təşkil edildiyini dedi. Bildirdi ki, şöbə əməkdaşları xarici alimlərlə birgə elmi tədqiqatlar aparmış, 20 xarici səfərdə iştirak etmişlər.
V.Musayev Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına şəbəkə xidməti göstərən GEANT təşkilatı ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin 2016-cı ildə daha da genişləndirildiyini söylədi. Qeyd etdi ki, qurumun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsi GEANT-a qoşulmuş və assosiasiyanın “Horizon 2020” proqramı çərçivəsində həyata keçirdiyi “GN4” layihəsində iştirak etmək üçün dəvət olunmuşdur. Həmçinin bildirdi ki, hazırda institut assosiasiyaya daxil olan təşkilatlarla intensiv əməkdaşlıq edir.
Məruzəçinin sözlərinə görə, institut Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən, elm və təhsil üçün regional telekommunikasiya şəbəkəsinin (EaPConnect) yaradılmasında da fəal iştirak etmişdir. 2016-cı ilin oktyabr ayında Tbilisidə keçirilən “EaPEC: Şərq Tərəfdaşlığı üçün Elektron İnfrastruktur Konfransı”nda Avropanın qabaqcıl layihələri ilə yanaşı, institutun AzScienceNet şəbəkəsi ilə bağlı geniş məlumat verilmişdir.
“Dünyanın aparıcı universitetlərinin beynəlxalq əməkdaşlıq fəaliyyətində ən önəmli istiqamətlərdən biri xarici tələbələrlə işdir”, – deyə bildirən V.Musayev institutda bu məsələyə xüsusi diqqət yetirildiyini söylədi. Qeyd etdi ki, institutda informatika fənni üzrə kurslarda 87 xarici tələbə iştirak etmişdir. Qazaxıstanın L.N. Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları fakültəsinin 20 magistrantı institutun müxtəlif şöbələrində elmi təcrübə kursu keçmişdir. Hazırda 2 xarici tələbə institutda dissertantura təhsilini davam etdirir.
Sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev qurumun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin AMEA-nın İKT üzrə xarici siyasətinin həyata keçirilməsində xüsusi rolunu qeyd etdi. Bildirdi ki, son zamanlar elmin qarşısına qoyulan bir sıra mühüm vəzifələr, institutun Avropa elmi mühitinə inteqrasiya olunması Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsini zəruri edir.

The institute is cooperating with scientific institutions of more than 50 countries March 03, 2017 | 09:30 / Conferences, assemblies
The head of the International Relations Department of the Institute of Information Technology, PhD Vugar Musayev said during a speech on the report of 2016 at a meeting of the Scientific Board of the Department.
The reporter said that over the years, we had cooperation with scientific institutions in more than 50 countries.More than 20 scientists from 10 countries participated in the meetings of the institute, 2 international conference co-organized by the organization, he noted. He said that employees of the department have conducted research with foreign scientists, have attended in 20 foreign visits.
V.Musayev said, cooperation with GEANT organization was expanded in 2016. He noted AzScienceNet-computer network join the GEANT organization and "GN4"project wihich is implemented under the framework of "Horizon 2020" of the association invited our organization to take part in the project. And that, at present, the institute is working intensively with the organizations into association.
According to the speaker, the institute took an active part in the establishment of the EaP Connect covering the countries of Eastern Partnership, a regional telecommunications network for research and education .In October 2016, in Tbilisi, "EaPEC: Electronic Infrastructure Conference for the Eastern Partnership " beside the Europe's leading projects, as well as detailed information was given about AzScienceNetof  the institute.
"One of the most important activities of the world's leading universities, international cooperation is the work of foreign students," - he said V.Musayev institute special attention to this issue, he said. He noted that 87 foreign students participated in courses in computer science at the institute. 20 undergraduates of the Faculty of Information Technology of Eurasian National University of Kazakhstan named L.N.Gumilyov passed scientific practice course at the various departments of the institute. Currently, 2 foreign students are studying PhD in the institute.
Later, academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Aliguliyev noted the important role of the International Relations Department for the implementation of foreign policy of the ICT of Azerbaijan National Academy of Sciences.