“AzScienceNet: mövcud vəziyyəti, imkanları və inkişaf perspektivləri” mövzusunda keçiriləcək respublika seminarına hazırlıq davam edir Yanvar 19, 2017 | 03:00 / Mühüm hadisələr
Yanvarın 31-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçiriləcək “AzScienceNet: mövcud vəziyyəti, imkanları və inkişaf perspektivləri” mövzusunda respublika elmi-praktiki seminarına hazırlıq işləri davam edir. Bu məqsədlə institutda təşkilat komitəsinin növbəti iclası keçirildi.
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasını təmin edən AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin (EKŞ) ölkə rəhbərliyi tərəfindən qəbul olunmuş müvafiq konsepsiya və strategiyalardan irəli gələn vəzifələrin icrasında mühüm rol oynadığını söylədi.
Alim qeyd etdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd ölkənin elm və təhsil qurumlarının AzScienceNet EKŞ-nin mövcud infrastrukturu, göstərdiyi xidmətlər, yüksək hesablama və yaddaş imkanları, elektron elmin inkişafında rolu, rouminq və bulud xidmətləri, şəbəkənin monitorinqi və təhlükəsizliyi, beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası, habelə bu şəbəkədə formalaşan informasiya bazası üzərində elmi-tədqiqat imkanları kimi aktual məsələlərlə bağlı məlumatlandırılmasıdır.
Sonra çıxış edən institutun şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev seminara hazırlıq üzrə fəaliyyət planını təqdim etdi. Tədbirin təşkili və hazırlıq işlərinin vəziyyəti haqqında ətraflı məlumat verdi.

"AzScienceNet: current status, opportunities and prospects of development" preparation of the seminar continues January 19, 2017 | 03:00 / Important events
"AzScienceNet: current status, opportunities and prospects for development of" scientific-practical seminar will be held on January 31 at the Institute of Information Technology is in progress. For this purpose the next meeting of the organizing committee of the institute was held.
Academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technologies, academician Rasim Aliguliyev noted that AzScienceNet-computer network (SCN) plays an important role in the integration of Azerbaijani science to world science.
The scientist noted that the purpose of the event is to inform about AzScienceNet existing infrastructure of scientific and educational institutions, services, high computing and memory capabilities, role in the development of e-science, roaming and cloud services, network monitoring and security, and the integration of the international scientific environment etc.
Then the head of the department of the institute Tahmasib Fataliyev presented the action plan in preparation for the seminar. Then he gave detailed information about the organization of the event and the state of preparations.
Views exchange related to organizational, technical and other issues taken into account in action plan, it was decided to carry out appropriate measures.