AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin fəaliyyəti barədə illik hesabat dinlənildi Dekabr 23, 2016 | 04:27 / Konfranslar, iclaslar
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi institutlarının 2016-cı ili əhatə edən hesabat iclası keçirildi. Bölmənin akademik-katibi vəzifəsini icra edən, AMEA Fizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi. İclasın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinə daxil olan 6 institutun cari ildəki fəaliyyətinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Öncə AMEA Fizika İnstitutunun illik hesabatını təqdim edən institutun direktor müavini, akademik Cavad Abdinov bildirdi ki, hesabat ilində institut əməkdaşları tərəfindən 3 istiqamətdə 9 mövzu üzrə 40 elmi-tədqiqat işi aparılmışdır. Xarici ölkələrin nüfuzlu jurnallarında 249, o cümlədən yüksək impakt faktorlu jurnallarda 232 məqalə, respublikada isə 102 məqalə çap olunmuşdur. 2016-cı ildə institut əməkdaşlarının məqalələrinə 4328 istinad qeydə alınmışdır.
AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun illik hesabatını təqdim edən institutun direktoru, professor Misir Mərdanov cari ildə rəhbərlik etdiyi qurumda mühüm elmi-tədqiqat və elmi-təşkilati tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, hesabat ili ərzində institut əməkdaşlarının bütövlükdə 332 elmi əsəri – 200 məqalə, 121 tezis, 7 monoqrafiya 6 dərs vəsaiti və dərslik işıq üzü görmüşdür. Məqalələrdən 78-i “Thomson Reuters” beynəlxalq elmi bazasının impakt faktorlu jurnallarında çap edilmişdir.
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun illik hesabatı ilə bağlı çıxış edən institutun direktoru, akademik Telman Əliyev bildirdi ki, 2016-cı ildə institutda böyük tətbiqi əhəmiyyəti olan 17 mövzu üzrə, 9 elmi tədqiqat işi aparılmış və bir sıra mühüm elmi nəticələr alınmışdır. Hesabat ilində 2 elmlər və 6 fəlsəfə doktoru dissertasiya işləri müdafiə edilmişdir.
T.Əliyev 2016-сı ildə institutun əməkdaşları tərəfindən 359 elmi əsərin çap olunduğunu, o cümlədən, 6 monoqrafiyadan 3-ü və 210 məqalədən 132-nin xaricdə çap edildiyini bildirdi. Onlardan 20-si “Thomson Reuters” və 23-ü “Scopus” bazalarında, 89-u isə digər xarici nüfuzlu jurnallarda dərc olunub.
AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Oqtay Səmədov institutun illik hesabatı ilə bağlı çıxış edərək bildirdi ki, 2016-cı ildə 4 problem üzrə 11 mövzuya uyğun 21 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilmişdir.
O, həmçinin Radiasiya Problemləri İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən Rusiya Federasiyasının Dubna Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda aparılan elmi tədqiqatlar barədə məlumat verdi.
AMEA Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının (ŞAR) direktoru vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov ŞAR-ın illik hesabatını təqdim edərək cari ildə 3 problem üzrə 4 mövzuda 11 elmi-tədqiqat işinin aparıldığını qeyd etdi. Həmçinin qurumun il ərzində əldə edtiyi mühüm elmi nailiyyətlər və praktiki astrofizika sahəsində görülən işləri diqqətə çatdırdı.
Bakı Dövlət Universiteti Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun illik hesabatını təqdim edən institutun direktoru, akademik Fikrət Əliyev çıxış edərək cari ildə həyata keçirilən əsas elmi istiqamətlər, ümumrespublika və beynəlxalq tədbirlərdə iştirak, dünyanın nüfuzlu elmi nəşrlərində dərc olunan məqalələr, institutda dərc olunan jurnallar haqqında məlumat verdi.
Milli Aviasiya Akademiyasının elmi işlər üzrə prorektoru, AMEA-nın müxbir üzvü Afiq Həsənov akademiyada 31 adda, 18 elmi istiqamətdə elmi-tədqiqat işlərinin aparıldığını bildirdi. Qeyd etdi ki, 2015-2016-cı ildə jurnallarda MAA-nın əməkdaşları tərəfindən 230 məqalə və tezis nəşr etdirilmişdir. Bunlardan 127-si respublikada, 103-ü isə xaricdə çap olunmuşdur.
AMEA-da yeni yaradılmış Biofizika İnstitutunun direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Oktay Qasımov çıxış edərək institutun struktur bölmələri, əsas fəaliyyət istiqamətləri və nəzərdə tutulan tədbirlər barədə məlumat verdi.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə 2016-cı ildə əldə olunmuş elmi nailiyyətləri diqqətə çatdırdı. O, Big Data  və data mining, bulud texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi, biometrik texnologiyalar, informasiya cəmiyyəti istiqamətlərində araşdırmaların aparıldığını, mühüm elmi nəticələrin əldə edildiyini diqqətə çatdırdı.
Bildirdi ki, hesabat ili ərzində institut əməkdaşları beynəlxalq və respublika səviyyəli konfranslarda 180 məruzə ilə iştirak etmiş, müxtəlif elmi jurnallarda 72 məqalə çap etdirmişlər. Bundan əlavə, institutda 1 kitab və 4 ekspres-informasiya nəşr olunmuşdur.
R.Əliquliyev, həmçinin 2016-cı ildə institutda həyata keçirilən elmi-təşkilati və elmi-innovasiya fəaliyyəti, beynəlxalq əməkdaşlıq, beynəlxalq layihələr, ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq və digər istiqamətdə görülən işlər haqqında məlumat verdi.

A report of Physical,Mathematical and Technical Sciences Department delivered December 23, 2016 | 04:27 / Conferences, assemblies
Today, Institute of Information Technology held a reporting meeting of the institutes of Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS for 2016. Opening the event, Academician-Secretary of the Department, Director of the Institute of Physics, and corresponding member of ANAS Nazim Mammadov spoke about the issues on the agenda. He noted that, the session will discuss the activities of the 6 institutions of Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences for the current year.
Presenting the annual report of the Institute of Physics of ANAS, Deputy Director of the Institute for Science, Academician Javad Abdinov reported that, 40 research works on 9 themes were carried out in 3 directionsby employees of the institute in the reporting year. 249 articles were published in authoritative journals of foreign countries, including, 232 articles in journals with impact factor and  102 in national. In 2016, 4328 references were recorded in the articles of employees of the Institute.
Presenting the annual report of the Institute Mathematics and Mechanics of ANAS, Director of the institute, Professor Misir Mardanov brought to the attention that, institute have carried out important research work and scientific and organizational activities in the current year. He noted that, as a whole, 332 scientific works were published by employees of the Institute - 200 articles, 121 thesis, 7 monographs and 6 textbooks in the reporting year. 78 articles were published in journals with impact factor of international scientific Thomson Reuter database.
Presenting the annual report of ANAS Institute of Control Systems, Director of the institute, Academician Telman Aliyev noted that, the institute was conducted with extensive application value 9 research works on 17 themes and a number of important scientific results in 2016. In the reporting year, 2 thesis were defended  for the degree of Doctor of Sciences and 6 theses for the degree of Doctor of Philosophy.
T. Aliyev noted that, in 2016, 359 scientific papers were published, including 6 monographs, 3 from 6 monography and 132 from 210 articles were published in abroad. Among them 20 articles were published in the database of "Thomson Reuters", 23 - in «Scopus», and 89 - in other reputable foreign journals.
Speaking in connection with the annual report on the activities of the Institute of Radiation Problems of ANAS, acting Director of the Institute, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor Oktay Samadov reported that, 21 scientific and research work on 11 topics, covering the 4 issues were  carried out in 2016. He also informed about the research works conducted by employees of the Institute of Radiation Problems at the Joint Institute for Nuclear Research in Dubna, Russian Federation.
Presenting the annual report, Acting Director of ANAS Shamakhi Astrophysical Observatory after Nasreddin Tusi (SAO), corresponding member of ANAS Namig Jalilov said that in the current year 11 research papers on 4 themes and 3 issues were held in SAO. He also brought to the attention, information on important scientific achievements and successes of the work carried out by this organization in the field of practical astrophysics.
Presenting the annual report of the Research Institute of Applied Mathematics of the Baku State University Institute, Director of the Institute, Academician Fikrat Aliyev informed about the main directions of research carried out, participation in international and republican events, articles published in reputable scientific journals and magazines of the world institution.
Pro-rector of the National Aviation Academy, corresponding member of ANAS Afiq Hasanov noted that, research work in the name of 31, and 18 scientific fields carried out in the Academy. He noted that, in the 2015-2016, 230 articles were published in journals  and abstracts staff structure, 127 of which were published in the country, and 103 - abroad.
Director of the newly established ANAS Institute of Biophysics, Doctor of Physical and mathematical sciences Oktay Gasimov informed about the structural subdivisions of the Institute, the main activities and events.
Then, Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev spoke about scientific achievements in 2016. He noted that, research in the area of Big Data and Data mining, cloud computing, information security, biometric technology, the information society were conducted. He stressed that, great progress has been made.
He noted that, during the reporting year, members of the Institute participated in international and national conferences with 180 lectures and 72 articles were  published in various scientific journals. In addition, the institute  published 1 book and 4 express information.
R.Alguliyev also gave information about scientific-organizational, scientific and innovative activities of the institute, international cooperation, international projects, cooperation with universities and work in different directions in 2016.