Gələcək nəsil elektron kitabxanaların formalaşması problemləri araşdırılır Dekabr 02, 2016 | 03:42 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 12 saylı şöbəsinin müdiri Mədinə Səidova rəhbərlik etdiyi şöbənin illik hesabatını təqdim edib. Məruzəçi öncə il ərzində şöbədə aparılmış elmi-tədqiqat işləri haqqında ətraflı məlumat verib. Bibliometrik üsulların e-kitabxana mühitində tətbiqi imkanları, gələcək nəsil elektron kitabxanaların formalaşması prinsipləri, müasir elektron kitabxana şəbəkəsinin yaradılması mexanizmlərinin işlənməsi və s. istiqamətlərdə araşdırmaların aparıldığını və elmi nailiyyətlərin əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
O, şöbənin elmi-innovasiya və praktiki fəaliyyəti barədə məlumat verərək  beynəlxalq elmi-texniki cəmiyyətlərə və rəqəmsal kitabxanalara üzvlüklə əlaqədar bir sıra tədbirlərin görüldüyünü bildirib. Eyni zamanda institutun Elektron Kitabxana Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında müxtəlif statistik məlumatların hazırlandığını nəzərə çatdırıb.
Şöbə əməkdaşlarının elmmetrik göstəriciləri barədə də məlumat verən məruzəçi tanınmış elmi jurnallarda 6 məqalənin nəşr olunduğunu  deyib.
M.Səidova şöbədə beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində görülən işlərdən də söz açıb. İnstitut əməkdaşlarına Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumunun üzvü olaraq EBSCO, eİFL və s. kimi informasiya bazalarından istifadə imkanlarının yaradıldığını bildirib.
Sonra, məruzəçi il ərzində elmi-pedoqoji fəaliyyət, konfrans və simpoziumlarda iştirak, o cümlədən müxtəlif təyinatlı nəşrlərin çapı ilə bağlı görülən  işləri də diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, hesabat ilində şöbənin təşkilatçılığı ilə “E-kitabxanaların formalaşması problemləri” respublika elmi-praktiki konfransı keçirilmiş, konfransın bölmə iclaslarında e-kitabxanaların formalaşmasının konseptual əsasları, texnoloji təminatı, təşkilatı-hüquqi, təhlükəsizlik, terminoloji problemləri, sosial-iqtisadi və kulturoloji aspektləri və digər mövzularda 47 məruzə dinlənilmişdir.

Problems of the formation of the next generation of digital libraries are investigated December 02, 2016 | 03:42 / Conferences, assemblies
Madina Saidova, head of the department No. 12 of Institute of Information Technology, presented the annual report of the department. Reporter firstly, gave detailed information about the research activities of the department. Reporter noted that application opportunities of Bibliometrik methods in the e-library, the principles of the formation of the next generation digital libraries, the development of mechanisms for the creation of a network of modern electronic library, etc. directions investigations and scientific achievements are cariied out.
She spoke about the scientific innovation and practical activities of the department, she noted that membership in the international scientific community and a number of digital libraries are being taken. At the same time, various statistical information about the activities of the institute's Electronic Library Center has been prepared.
The reprter also gave information about the scientometric parameters of department's staff and said that 6 articles published in leading scientific journals.
M.Saidova also spoke about the work done within the framework of the international cooperation. As a member Azerbaijan Library Information Consortium, to the staff of the Institute access of EBSCO, eIFL and others information databases were created.
Then, the reporter took into account the works done over the years, scientific and pedagogical activities, conferences and symposiums, including the printing of various publications and so on. He noted that in the reporting year, organized by the department " Problems of e-library formation" the republican scientific-practical conference, e-libraries form the conceptual basis of the conference sessions, technical support, legal, security, terminological issues, socio-economic and cultural aspects and other themes  47 reports were heard.