Bulud texnologiyalarının elmin müxtəlif sahələrində tətbiqi məsələləri araşdırılır Noyabr 28, 2016 | 11:02 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 4 saylı şöbəsinin müdiri, texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov rəhbərlik etdiyi şöbənin illik hesabatını təqdim edib. Məruzəçi öncə il ərzində şöbədə aparılmış elmi-tədqiqat işləri haqqında ətraflı məlumat verib. Kompüter şəbəkələrində Cloud Computing texnologiyalarının istifadəsinin elmi nəzəri problemlərinin müasir vəziyyətinin araşdırılması və təhlili, bulud texnologiyalarında hesablama resurslarının istifadəçilər arasında optimal paylanması alqoritminin işlənməsi, bulud texnologiyalarında yaddaş resurslarında səmərəli istifadəsi üçün  metodunun işlənməsi, bulud texnologiyalarının elmin müxtəlif sahələrində tətbiqi məsələləri, “Şəbəkə mühitində bulud servislərinin sintezi  üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” və s. mövzularda araşdırmaların aparıldığını bildirib.
R.Ələkbərov şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyətindən söz açaraq  qeyd edib ki, cari ildə AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturunun genişləndirilməsi işləri həyata keçirilmiş, AMEA-nın institut və təşkilatlarının 150 yeni kompüteri şəbəkəyə qoşulmuşdur. Akademiyanın 6 institut və təşkilatında lokal şəbəkələrin intellektual kommutatorlar əsasında yenidən qurulması işləri həyata keçirilmişdir.
AzScienceNet-in İnternetə çıxış sürətinin 400 Mbit/s-ə çatdırıldığını qeyd edən məruzəçi AMEA-nın Akademiya şəhərciyində Wi-Fi sisteminin yaradılması və istismarı işlərinin görüldüyünü də qeyd edib. Bildirib ki, Akademiyanın 3 institut və təşkilatının kompüter şəbəkələri fiber-optik əlaqə kanalı vasitəsi ilə AzScienceNet-ə qoşulmuşdur. Eduroam xidmətinin monitorinqi və genişləndirilməsi üçün AzScienceNet şəbəkəsinin ATLAS RIPE şəbəkəsinə qoşulması işləri görülmüş, şəbəkədə Storage və Hosting xidmətləri təşkil edilmişdir.
O, cari ildə şöbə əməkdaşları tərəfindən 9 elmi məqalənin tanınmış elmi jurnallarda nəşr olunduğunu bildirib.
Şöbə rəhbəri, həmçinin  elmi-pedaqoji fəaliyyət, elmi-texniki konfranslarda, seminarlarda və simpoziumlarda iştirak, beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələr və elmi-təşkilati fəaliyyət çərçivəsində həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırıb.

Application of cloud technologies in various fields of science researched November 28, 2016 | 11:02 / Conferences, assemblies
Head of department, technical director of the Institute, PhD, associate professor Rashid Alakbarov delivered an annual report. First, reporter gave information about scientiific research activities of the department. In the current year, investigation  and  analysis of  the current state of scientific theoretical problems of cloud computing utilization in computer networks,  development of optimal allocation of resources among users algorithm in Cloud technologies, development of method  for the efficient use of memory resources in cloud technologies, application of cloud technologies in various fields of science, “Development of method and algorithms for the synthesis of cloud services  in network environment” have been researched.
Speaking about scientific-innovative activities of the department, Rashid Alakbarov said that, the  infrastructure of AzScienceNet network was expanded, institutes and organizations of ANAS was connected to 150  new network. Reconstruction of local networks on the basis of intelligent switches was conducted in 6 institutes and organization of the of the academy, he noticed.
Internet access speeds of AzScienceNet has been reached to 400 Mbit / s. Development and utilization of Wi-Fi system in  the campus of the Academy were carried out. computer networks of 3 institutes and organizations of ANAS were connected to AzScienceNet with fiber-optic communication channel , he noted. AzScienceNet was connected ATLAS RIPE network for enhancing  and monitoring of eduroam service, storage and hosting services were organized in the network.
9 scientific articles have been published in well-known scientific journals in the current year.
Head of the department  also informed about scientific- pedagogical  activity, participitation in scientific and technical conferences, seminars and symposiums, relations with international organizations and events conducted within framework of scientific-  institutional activities.