İnstitutun şöbə müdiri “İKT-nin müasir vəziyyəti və inkişafı perspektivləri” mövzusunda Beynəlxalq konfransda iştirak edib Noyabr 24, 2016 | 12:15 / Konfranslar, iclaslar
Noyabrın 23-də Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının müasir vəziyyəti və inkişafı perspektivləri” mövzusunda Beynəlxalq elmi-texniki konfrans öz işinə başlayıb.
Plenar iclası giriş sözü ilə açan AzTU-nun rektor əvəzi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Xalıq Yahudov ölkəmizdə İKT-nin mövcud vəziyyəti və ölkə rəhbərliyinin bu sahəyə göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışıb. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə İKT-nin inkişafı ilə əlaqədar sərəncamlar imzalanmış, dövlət proqramları qəbul edilmişdir.
Azərbaycan Texniki Universitetinin İKT sahəsindəki fəaliyyətindən söz açan rektor əvəzi qeyd edib ki, bu sahədə peşəkar kadrların yetişdirilməsində aparıcı rol oynayan universitet İKT istiqamətində yeni dünya trendlərinə cavab verən innovativ texnologiyaların öyrənilməsini prioritet vəzifə kimi qarşıya qoymuşdur.
Daha sonra Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini İltimas Məmmədovun “Azərbaycanda İKT infrastrukturunun inkişaf meylləri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Təhsil Nazirliyinin Təhsilin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin rəisi Samir Məmmədov, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev, Nazirlər Kabinetinin  şöbə müdiri Elxan Bağırzadə, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət ƏliyevAzTU-nun Çoxkanallı telekommunikasiya sistemləri kafedrasının müdiri Mehman HəsənovTürkiyənin MilSOFT şirkətinin təmsilçisi Tolqa Çelik və digər çıxış edən natiqlər İKT sahəsində əldə olunan nailiyyətlərdən söz açıblar.
Qeyd edək ki, noyabrın 25-ə kimi 6 bölmə üzrə davam edəcək konfransın keçirilməsində məqsəd İKT-nin inkişaf ənənələri və perspektivləri sahəsində alim və mütəxəssislərin elmi nailiyyətləri barədə müzakirələr aparmaqdır.

The head of attended to an international conference on topic " current state and development prospects of ICT " November 24, 2016 | 12:15 / Conferences, assemblies
On November 23 in the international conference on topic " Current state and development prospects of ICT " launched  at the Azerbaijan Technical University (ATU).
Decrees on the development of ICT were signed,  state programs were adopted by the President Ilham Aliyev, substitute of rector of ATU, PhD,associate professor Khalig Yahudov said.
Playing an important role in the training of professional personnel in ICT,  University set as a priority thestudy of innovative technologies that respond to the new trends in the world .
Then,Deputy Minister of Ministry of Communications of and High Technologies Iltimas Mammadovdelivered a report on subject " development Trends of ICT infrastructure in Azerbaijan".
Head of informatization of education department of the Ministry of Education Samir Mammadov, director of the Institute of Management Systems Institute, academician Telman Aliyev, head of the Council of Ministers Elkhan Bagirzadeh, head of department at the Institute of Information Technology, PhD, associate professor Alovsat Aliyev, head of Multichannel telecommunication systems department the at ATU Mehman Hasanov, a representative MilSOFT company of Turkey Tolqa Chelik and others spoke about the achievements in the field of ICT.
Note that, conference will last till November 6. The purpose of the conference is to discuss scientific achievements of scientists and experts in traditions and perspectives of ICT development.