Ölkələr arasında inteqrasiya proseslərinin tədqiqi üçün qərarların qəbulunu dəstəkləyən sistemlərin tətbiqi zəruridir Noyabr 24, 2016 | 09:52 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 16 saylı şöbənin elektron dövlət mühitində dövlətlərarası inteqrasiya proseslərinin qiymətləndirilməsinin elmi-nəzəri problemlərinə həsr olunmuş növbəti elmi seminarı keçirildi.
Məruzəni təqdim edən şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova müasir dövrdə ölkələr arasında müxtəlif sferalarda inteqrasiya proseslərinin kontekstdən asılı olaraq iqtisadi, siyasi və sosial inteqrasiya olmaqla həyata keçirildiyini bildirdi. O, qloballaşma şəraitində elektron dövlət mühitində ölkələr arasında inteqrasiya proseslərinin tədqiqi, inteqrasiya indikatorlarının aşkarlanması, e-dövlət kontekstində ölkələrin inteqrasiya dərəcələrinin təyin olunması sahəsində araşdırmaların vüsət aldığını qeyd etdi.
Ölkələrarası inteqrasiyasının məqsədi barədə danışan məruzəçi bildirdi ki, regional və beynəlxalq miqyasda fəaliyyətin effektivliyinin təmin olunması nəticəsində əməkdaşlıq forma və metodlarının axtarışı və genişləndirilməsi ölkələrin inteqrasiyasının əsas məqsədidir.
İnteqrasiya proseslərinin tədqiqi məqsədilə müxtəlif indikatorlardan istifadə olunduğunu söyləyən G.Nəbibəyova bu sahədə bir neçə metod və yanaşmanın tətbiq olunduğunu vurğuladı. Onun sözlərinə görə, təklif edilən yanaşmalara əsasən, inteqrasiya prosesləri və inteqrasiya dərəcəsinin müəyyənləşdirilməsi üçün işlənilmiş sistemlər idxal-ixrac əməliyyatlarının sayının qiymətləndirilməsi, əmtəə dövriyyəsi, xarici investisiyalar və digər iqtisadi göstəricilərə əsaslanan metod və hesablamalardan istifadə edir.
O, həmçinin elektron dövlət mühitdə ölkələrarası inteqrasiyası üçün onların yuxarı səviyyəli domenləri arasında mübadilə edən informasiyanın həcmi, dövlət orqanlarının əməkdaşlarının beynəlxalq görüşləri, dövlətlər arasında bağlanmış beynəlxalq müqavilələr kimi indikatorlardan istifadə olunduğunu diqqətə çatdırdı, ölkələr arasında inteqrasiya proseslərinin tədqiqi üçün (OLAP və verilənlər anbarı istifadə etməklə) qərarların qəbulunu dəstəkləyən sistemlərin tətbiqinin zəruriliyini vurğuladı.

Application of systems supporting decision making for investigation of integration processes between the countries is important November 24, 2016 | 09:52 / Conferences, assemblies
A scientific seminar of No. 16 department dedicated to scientific- theoretical problems for evaluation of interstate integration processes was held at the Institute of Information Technology.
Head of department Gulnara Nabibayova delivered a report.  In the modern era economic, political and social integration are conducting between countries. Researches in investigation of interstate integration processes in e-government environment in the context of globalization, detection of integration indicators, determining the degree of integration of countries in e-government  were enchanced, she said.
Speaking about the purpose of the interstate integration, reporter said that, as a result of ensuring effectiveness of regional and international cooperation, search and enhancement of methods are the main objective of integration among countries, she noted.
Gulnara  Nabibayova informed about various indicators that are used in the research of integration processes. A number of methods and approach were applied in this area, she stressed. According to proposed approach, developed systems for determining integration processes and integration degree use methods and calculations based on in  assessment of import and export transactions, turnover, foreign investments and other economic indicators.
She also informed about the volume of information exchanged between top-level domains of countries for integration, international meetings of colleagues of  public bodies, international agreements. Application of systems supporting decision making for investigation of integration processes between the countries (using OLAP and data warehouse ) is very necessary, she stressed.