Big Data-nın ölçülməsi sahəsində bəzi metodoloji yanaşmalar müqayisəli təhlil olunub Noyabr 18, 2016 | 05:09 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 1 saylı şöbənin “Big Data-nın ölçülməsi sahəsində bəzi metodoloji yanaşmalar” mövzusunda növbəti elmi seminarı keçirildi.
Məruzəni təqdim edən Aybəniz Əliyeva Big Data-nın dünya və ölkələr üzrə xəritəsi, texnologiya  və sahələr üzrə paylanması və onun ölçülməsi sahəsində bəzi metodoloji yanaşmalar barədə ətraflı məlumat verdi.
Dünya üzrə verilənlərin həcmini diqqətə çatdıran A.Əliyeva 2015-ci ildə  bu rəqəmin 7,9 Zb, 2020-ci ildə 40 Zb olduğunu, bir nəfərə düşən informasiyanın həcminin isə 5200 Gb təşkil etdiyini söylədi.
O, Big Data-nın illər, regionlar üzrə paylanması, bir nəfərə düşən informasiyanın həcminə görə ölkələrin reytinqini təqdim etdi, dünya ölkələrinin ümumi informasiyanın həcmindəki payı haqqında statistik göstəriciləri nəzərə çatdırdı.
“2018-2020-ci illər ərzində saniyədə trilyonlarla hesablama əməliyyatları yerinə yetirmək imkanına malik yüksəkməhsuldarlığa malik superkompüterlərin yaradılması gözlənilir”, – deyə bildirən məruzəçi superkompüterlərin dünya üzrə reytinq cədvəlini təqdim etdi. Superkompüterlərin sayına görə ABŞ, Çin, Yaponiya, Almaniyanın ön sıralarda dayandığını qeyd etdi. Onun sözlərinə görə, Rusiyanın 1,849 Pflops məhsuldarlıqlı ən sürətli superkompüteri olan “Lomonosov – 2” bu siyahıda 36-cı yerdə qərarlaşmışdır.
Sonra A.Əliyeva Big Data-nın ölçülməsi sahəsində mövcud metodologiyalar haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, IDC-nin yaradılan və təkrarlanan rəqəmsal informasiyanın ölçülməsi, ABŞ-ın Kaliforniya Berkli Universitetinin tədqiqatçıları P. Lyman və H. R. Varianın saxlanılan və ötürülən informasiyanın ölçülməsiKaliforniyanın San Dieqo Universitetinin tədqiqatçıları Roger E.Bohn, James E.Short-un informasiyanın istehlaka görə ölçülməsi və s. kimi yanaşmalar tədqiq olunmuş və müqayisəli təhlil aparılmışdır. Qeyd etdi ki, informasiyanın ölçülməsi sahəsində əldə edilən nəticələr əhəmiyyətli olmasına baxmayaraq, təqdim olunmuş rəqəmlər bir çox hallarda bir-birindən köklü surətdə fərqlənir.

A number of methodological approaches analyzed comparatively in the measurement of Big Data November 18, 2016 | 05:09 / Conferences, assemblies
A next scientific seminar of No.1 department on subject ‘’A number of methodological approaches in the field of Big Data measurement’’ was held at the Institute of Information Technology.
The fellow of department Aybeniz Aliyeva delivered a report. She informed about the map of Big Data all around the world and in  countries, distribution on technology and areas, a number of methodological approaches in the measurement of Big Data.
She introduced Big Data distribution according years, regions, ratings of information per capita, statistics on the share of information in the countries.
In the period of 2018-2020, development of high productivity supercomputer enable to operate trillions of computing operations per second is intended, she said. A. Aliyeva presented ranking the World's Top Supercomputers.United States, China, Japan, Germany are in the first place by the number of supercomputers. According to him, Russia's fastest supercomputer 1,849 Pflops productivity "Lomonosov - 2" ranks 36th on the list.
Then, she gave detailed information about existing methodologies in the field of Big Data measurement. The measurement of repeated digital information of IDC, measurement of  stored and transmitted information of  researchers at the The University of California, Berkeley, P.Lyaman and HR Varian, measurement of information by  consumption of researches of San Diego University, Roger E. Bohn,Ja mes EShort and other approaches were investigated.