Professor Sabit Kərimov haqqında xatirələr kitabı çap olunub Oktyabr 24, 2016 | 05:27 / Yeni nəşrlər
2016-cı ilin aprel ayında İnformatika və hesablama texnikası sahəsində tanınmış alim, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Sabit Kərimovun anadan olmasının 76 ili tamam oldu. Bu münasibətlə alimin həyat və yaradıcılığının əsas məqamlarını əks etdirən  “Mənalı həyat yolu” adlı xatirələr kitabı nəşr edilib.
Kitabda prof. S.Kərimovun çapdan çıxmış elmi əsərləri, dərslik, dərs və metodik vəsaitlərinin ümumi mənzərəsi, alimin elmi rəhbərliyi ilə müdafiə olunmuş dissertasiyalar və əsərlərindən seçmələr yer alıb.
Nəşrdə görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşənlər arasında onun  doğmaları ilə yanaşı, dostları, iş yoldaşları və həmkarlarının da adları vardır. AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev, AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin dosenti, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nizami Cəfərov və digər alimlər prof. Sabit Kərimovun Azərbaycanda informatikanın təşəkkülü tarixindəki əvəzsiz xidmətlərindən, əldə etdiyi mühüm elmi nailiyyətlərdən və nümunəvi həyat yolundan söz açıblar.
Qeyd edək ki, kitabın tərtibatçıları texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nizami Cəfərov və prof. Sabit Kərimovun qızı Gülnarə Kərimovadır. Elmi redaktoru isə pedaqogika üzrə elmlər doktoru, professor, əməkdar müəllim, Pedaqoji və Sosial Elmlər Akademiyasının üzvü Akif Abbasovdur.

The memorial book about Professor Sabit Kerimov was published October 24, 2016 | 05:27 / New publications
On April, 2016, 76th anniversary of the famous scientist in the field of Computer Science and Engineering, corresponding member of ANAS, Professor Sabit Karimov was celebrated.
In this regard, "Meaningful way of life" the memorial book, which reflecting the highlights scientist’s life and work was published.
The book reflected the general picture of scientific works, textbooks, and methodical manuals by Professor S.Kerimov and selected from works and dissertations submitted for protection under the supervision of a scientist.
The book reflects the thoughts of Director of ANAS Institute of Control Systems, Academician Telman Aliyev, Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev, senior lecturer of the Azerbaijan State University of Oil and Industry, PhD in Engineering, Nizami Jafarov and others on the essential merits of Professor Sabit Karimov in history of the development of computer science in Azerbaijan, achieved their biggest successes and the exemplary life path.
Note that, compilers of the book are PhD in Engineering, Nizami Jafarov and Professor Sabit Karimov's daughter Gulnara Karimova, a scientific editor is a member of the Academy of Pedagogical and Social Sciences, Professor Akif Abbasov.