AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 6 saylı şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Bikəs Ağayev rəhbərlik etdiyi şöbənin 2016-cı il üçün yarımillik hesabatını təqdim etdi. Cari ildə şöbədə audio informasiya texnologiyaları problemləri və elektron tullantıların elmi və sosial-iqtisadi problemləri üzrə elmi tədqiqatların aparıldığını bildirdi. Azərbaycanda e-dövlət üçün effektiv audio-video xidmətləri mühitinin formalaşdırılması konsepsiyasının, eləcə də ölkədə elektron tullantıların idarə edilməsi konsepsiyasının işlənməsi üzrə araşdırmaların davam etdirildiyini nəzərə çatdırdı.
B.Ağayev cari ildə 5 konfrans materialının dərc olunduğunu, tanınmış elmi jurnallarda 5 məqalənin nəşr edildiyini bildirdi. Həmçinin şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-texniki konfrans və simpoziumlarda iştirak, müxtəlif təyinatlı kitabların və elektron nəşrlərin hazırlanması, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin çap olunması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və s. ilə əlaqədar yerinə yetirilmiş işlərdən danışdı.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev audio-video informasiya texnologiyaları istiqamətinin müxtəlif mövzuları üzrə aparılmış tədqiqat nəticələrinə əsaslanaraq respublikada yaradılmaqda olan e-dövlət üçün effektiv audio-video xidmətləri mühitinin formalaşdırılması konsepsiyasının işlənməsi üzrə aparılan tədqiqat işlərini sürətləndirərək nəticələrin yekunlaşdırılması istiqamətində tapşırıq və tövsiyələrini verdi.

Investigations are being continued on the problems of audio information technology July 12, 2016 | 08:54 / Conferences, assemblies
Head of the department No. 6 of Institute of Information Technology, Doctor of technical sciences-Bikes Aghayev presented semi-annual report of department for the year 2016.He noted that current year, at the department investigations to audio information technology issues and scientific and socio-economic problems of electronic waste was carried out. Investigations are being carried out to the formulation of the concept of effective audio-video services for e-government environment, as well as e-waste management in the country, noted Bikes Agayev.
5 Conference materials have been published in the current year, 5 articles have been published in leading scientific journals, said B.Aghayev. In addition, spoke about the works carried out in connection with the scientific and scientific-organizational activity of the department, scientific and technical conferences and symposiums, various books and electronic publications, renowned scientific journals to publish, promote scientific and practical results in the media and others.
They exchanged views on the report, numerous questions were answered.
Academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technologies, academician-Rasim Aliguliyev gave instructions and recommendations to finalize research results on concept of creating an atmosphere of effective audio-video service for e-government environment.