Referatlaşdırmanın Avtomatlaşdırılmış Qiymətləndirilməsi Alqoritmi işlənilib Fevral 12, 2016 | 09:13 / Mühüm hadisələr
Məlum olduğu kimi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alim və mütəxəssisləri davamlı olaraq dünyanın nüfuzlu institut və təşkilatlarının alimləri ilə birgə araşdırmalar aparır.
Bu yaxınlarda Malaya Universitetinin (Malayziya) alimləri – Asad AbdiNorisma İdris və institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyevin “Referatlaşdırma Strategiyalarının müəyyən edilməsi üçün Referatlaşdırmanın Avtomatlaşdırılmış Qiymətləndirilmə Alqoritmi” (An Automated Summarization Assessment Algorithm for Identifying Summarizing Strategies) adlı məqaləsi “PLOS ONE”da (impakt faktor – 3.234) dərc olunub.
Məqalədə qeyd olunur ki, referatlaşdırma mətni daha yaxşı anlamaq üçün əhəmiyyətli vasitə olduğuna görə birbaşa təlimatlar vasitəsilə referatın yazılmasını tədris edən müəllimlərin marağına səbəb olmuşdur. Tələbələrin xülasəsini kompüter vasitəsilə nəzərdən keçirmək və qiymətləndirmək bu məsələni daha səmərəli həyata keçirmək üçün müəllimlərə yardım edə bilər.
Məqalədə tələbələrin yazdıqları referatların referatlaşdırma strategiyalarının müəyyənləşdirilməsi üçün sözlərin semantik yaxınlığı və cümlələrin sintaktik quruluşunu nəzərə alan hibrid alqoritm təklif edilir. Bu alqoritmin əsas yeniliyi ondan ibarətdir ki, o, referatlaşdırma strategiyalarını sintaktik və semantik səviyyədə müəyyən etmək imkanı verir.
Qeyd edək ki, institutun və Malaya Universitetinin alimlərinin referatlaşmanın keyfiyyətinin artırılması və referatların qiymətləndirilməsi üsullarına həsr olunmuş əvvəlki məqalələri Soft ComputingInformation Processing & Management jurnallarında dərc olunmuşdur.

As is known, scientists and experts of the Institute of Information Technology of Azerbaijan National Academy of Sciences are constantly conducting researches with scientists from well-known institutes and organizations.
Recently, the article “An Automated summarization Summarizing Assessment Algorithm for Identifying Strategies by the scientists from University of Malaya (Malaysia) Asad Abdi and Norisma Idris and Director of the Institute, academician Rasim Alguliyev and DSc. Ramiz Aliguliyev, has been  published in journal PLOS ONE (impact factor - 3.234).
The article highlights the importance of the summarization in terms of better understanding of the text, which is interesting for the teachers teaching summarization writing with the direct guidelines. Automated review and assessment of the summarization written by the students may help teachers to perform this work more effectively.
Furthermore, the article offers a hybrid algorithm considering semantic proximity of the words and syntactic structure of the sentences to determine the summarization strategies of the summaries written by the students. The main novelty of this algorithm is that it identifies summarization strategies in syntactic and semantic levels.
Note that the articles dedicated to the methods to improve the quality of summarization by the scientists of the institute and the University of Malaya (Malaysia) have been published in the journals Soft Computing and Information Processing & Management.