Azərbaycan alimləri “SCOPUS”un ən məhsuldar alimlər siyahısında yer alıb Yanvar 28, 2016 | 12:00 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan elmində müşahidə edilən müsbət tendensiyalar tanınmış beynəlxalq reytinqlərdə konkret rəqəmlərlə təsdiq olunur. Belə ki, cari ildə “Elsevier” nəşriyyatının “SCOPUS” verilənlər bazası Azərbaycan Respublikası, o cümlədən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası üzrə 1962-2016-cı illəri əhatə edən rəsmi hesabatını dərc etdirib.
Hesabatda “SCOPUS”da əks olunan əsərlərin növünə görə, elm sahələri üzrə paylanması qrafikləri təsvir olunub. AMEA üzrə müəlliflərin reytinq cədvəli, ən çox istinad olunan məqalələrin siyahısı göstərilib.
Nüfuzlu beynəlxalq informasiya bazasında AMEA üzrə ən məhsuldar alimlərin siyahısında ilk pillədə AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, “Elsevier”də elmin müxtəlif 33 istiqaməti üzrə 2500 addan çox jurnal və 33 mindən çox kitab dərc olunur.
“SCOPUS” elmi jurnal, kitab və konfrans materialları kimi ədəbiyyatın toplandığı dünyanın ən böyük xülasə və istinad bazasıdır. Buradan elm, texnologiya, tibb, sosial elmlər, incəsənət və humanitar elmlər üzrə dünyada aparılan tədqiqatların nəticələrini izləmək, təhlil etmək və araşdırmaq mümkündür.

Azerbaijani scientists positioned in the list of the most productive scientists of "Scopus" January 28, 2016 | 12:00 / Important events
Scopus is the largest abstract and citation database of peer-reviewed literature: scientific journals, books and conference proceedings. Delivering a comprehensive overview of the world's research output in   the fields of science, technology, medicine, social sciences, and arts   and humanities, Scopus features smart tools to track, analyze and   visualize research.
Thus, Scopus by Elsevier has published its official report on the Republic of Azerbaijan, including Azerbaijan National Academy of Sciences for 1962-2016.
Academician-secretary of the Institute of Information Technologies of the National Academy of Sciences, academician Rasim Alguliyev in the top position in this list of the most productive scientists of Azerbaijan National Academy of Sciences.