ABŞ-da 100 il fəaliyyət göstərəcək kompüter yaradılır Aprel 14, 2015 | 02:05 / Maraqlı məlumatlar
ABŞ-da 100 il fəaliyyət göstərəcək və bu müddət ərzində aktuallığını itirməyəcək kompüter yaradılır. Bu haqda ABŞ Müdafiə Nazirliyinin Qabaqcıl Müdafiə Elmi-Tədqiqat İşləmələri Agentliyi (Defence Advanced Research Project Agency - DARPA) bəyan edib. Agentlik proqram təminatı yenilənmədən 100 il fəaliyyət göstərə biləcək hesablama sisteminin işlənməsi üzrə layihəyə başlandığını açıqlayıb.
Sistem yeni tip məlumatlara və iş şəraitinə adaptasiya edilməklə proqram alqoritmlərini modifikasiya edəcək. newsru.com saytı xəbər verir ki, “Building Resources Adaptive Software Systems” (BRASS) layihəsi dörd ilə ərsəyə gələcək. Layihə iştirakçıları vaxtlarını sistemin uzunmüddətli fəaliyyəti üçün lazım olan aparat, proqram resursları və verilənlərə olan tələblərin müəyyənləşdirilməsinə həsr edəcək.
Layihə çərçivəsində DARPA resurslardakı dəyişikliklərə dinamik adaptasiya edilə bilən proqram komplekslərinin tətbiqi konstruksiyası və metodlarında tərəqqiyə nail olmağı planlaşdırır.
Qeyd olunur ki, yeni fəaliyyət şəraitinə çevik uyğunlaşmaq bacarığının olmaması məhsuldarlığı azaldır, kibertəhlükəsizlik infrastrukturunun inkişafına mane olur və mühüm rəqəmsal informasiyaya çıxışın itmə riskini artırır, çünki məlumatları generasiya edən və aydınlaşdıran proqram təminatı köhnəlir.
DARPA nümayəndələri bildiriblər ki, proqram alqoritmləri dəyişikliklərə proqramçılar cəlb olunmadan sərbəst şəkildə transformasiya edilmək və uyğunlaşmaq funksiyası ilə təchiz ediləcək.

New DARPA project aims to do away with IT updates
The United States Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) is launching a program aimed at helping do away with software updates, with plans to design a computer system that has the ability to outlive over 100 years of technological change.
The four-year project, Building Resources Adaptive Software Systems (BRASS), for which DARPA is currently soliciting research proposals, will look at the computational and algorithmic requirements needed for software systems and accompanying data to remain functional for a century or longer.
According to the US Department of Defense technology research agency, the program is aimed at making advances in the design and implementation of long-lived software systems that have the ability to dynamically adapt to changes in the resources they depend upon, and the environments in which they operate.
Jagannathan said that although the project's plan of ensuring applications continue to function correctly and efficiently in the face of a changing operational environment is a "formidable challenge", it is a challenge worth engaging in.