İnstitutda “Media monitorinq: predmeti, problemləri və perspektivləri” mövzusunda seminar keçirildi Aprel 08, 2015 | 12:25 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 16 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. İnstitutun kiçik elmi işçisi Səadət Ağayeva “Media monitorinq: predmeti, problemləri və perspektivləri” mövzusunda məruzəni  təqdim edərək media monitorinqin tarixi, müasir problemləri, media monitorinqlə məşğul olan institut və təşkilatlar, Azərbaycanda İnternet-medianın monitorinqinə dair mövcud vəziyyət haqqında ətraflı məlumat verdi.
Məruzəçi dünyada xəbər monitorinqi üzrə ixtisaslaşmış şirkətlərin fəaliyyət istiqamətlərindən danışdı. Onun sözlərinə görə, çap mediası ilə yanaşı, İnternet-media sahəsində də monitorinq xidmətləri təqdim edən ABŞ-ın “Cyberalert” şirkəti hər gün 75 dildə, 189 ölkədə 50 mindən çox onlayn xəbər mənbəyini, sosial mediada isə 50 milyondan çox bloqu izləyərək monitorinqini aparır.
S.Ağayeva qeyd etdi ki, İKT-nin inkişafı istiqamətində əldə olunan nailiyyətlər Azərbaycanda da İnternet-medianın yaranması, inkişafı və araşdırılmasına təkan vermiş, onun monitorinqinin aparılması zəruriliyini yaratmışdır. O, ölkəmizdə “Media Təqib Mərkəzi”, “Kalibri media”, “Media Consulting and Services” və s. kimi şirkətlərin İnternet-media resurslarının monitorinqi və qiymətləndirilməsi ilə məşğul olduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, ölkənin ən aparıcı müəssisələri, o cümlədən media qurumları bu şirkətlərin xidmətlərindən mütəmadi olaraq istifadə edir.

The seminar "Media Monitoring: subject, problems and prospects" held
Department No. 16 of the Institute of Information Technology of ANAS held the following seminar. Senior research fellow of the institute Seadat Aghayeva presented a report on "Media Monitoring: subject, problems and prospects", and  gave detailed information about the history of the media monitoring, contemporary issues, institutions and organizations engaged in media monitoring, media monitoring the Internet, and state-of-the-art.
The reporter talked about the companies specialized in the news monitoring around the world. Along with the print media, the US "Cyberalert", which offers monitoring services in the Internet is monitoring more than 50 thousand online news sources in 75 languages ​​and 189countries a day, and more than 50 million blogs in social media, she added.
Mrs. S.Aghayeva noted that the achievements in the development of ICT emerging the establishment, development and research in the Internet media. "Media Monitoring Center", "Kalibri media", "Media Consulting and Services" and other domestic companies also deal with the monitoring and evaluation of Internet media resources, she noted.