Azərbaycanın ilk notariuslarından biri kim olmuşdur? Mart 11, 2015 | 10:00 / Maraqlı məlumatlar
Azərbaycanın ilk notariuslarından olan Mahmud bəy Vəlibəyov 1884-cü ildə Şuşa şəhərində anadan olmuşdur. O, Şuşa real məktəbini bitirmiş, sonra Rusiyada hüquq ixtisası üzrə ali təhsil almışdır. Təhsilini başa vurduqdan sonra Azərbaycana qayıdan M.Vəlibəyov 1910-1917-ci illər ərzində Qazax şəhərində notarius vəzifəsində çalışmışdır. O, “1914-cü il Yelizavetpol quberniyasının xatirə kitabı”nda “notarius Mahmud bəy Vəlibəyov (Qazax ş.)” kimi qeyd olunur.
Sənədlərin tərtib olunması, təsdiqi, rəsmiləşdirilməsi və s. kimi işləri həyata keçirən Mahmud bəy Vəlibəyov vətəndaşlara hüquqi xidmət göstərərək vəzifəsini layiqincə yerinə yetirmişdir. 1920-ci ildə Bakıda fəaliyyət göstərən Mahmud bəy burada bir neçə notariat kontorunun sahibi olmuşdur. O, 1945-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir.
Onun adını daşıyan nəvəsi Mahmud Vəlibəyov hazırda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktor müavini vəzifəsində çalışır.
Ümid edirik ki, M.Vəlibəyovun nəslinin davamçısı olan, dünyaya yenicə göz açmış nəvəsi Mahmud Vəlibəyov bu nəslin adını layiqincə təmsil edəcək.

Who was the first notary in Azerbaijan?
The first notary in Azerbaijan Mahmud Bay Valibayov was born in 1884 in Shusha. He graduated from Shusha real school, after which he studied at the faculty of law in Russia. After graduating M. Valibayov returned to Azerbaijan and worked as a notary in Kazakh in 1910-1917. He is mentioned in the “Memories of Yelizavetpol 1914" as a “Notary Mahmud Bey Valibayov (Kazakh)”.
Mahmud Bey Valibayov, who was engaged in the preparation of documents, approval, registration, and so on. fulfilled delivered legal services to the citizens. In 1920, he was the owner of a notary office in Baku. He died in 1945 here.
His grandson, who carries his name, Mahmud Valibayov works as deputy director of the Institute of Information Technology of ANAS.