Elmmetriya, text mining və sosial şəbəkələrin analizi problemləri istiqamətində araşdırmalar davam etdirilir Yanvar 23, 2015 | 12:51 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 13 saylı şöbəsinin 2015-ci il üçün fəaliyyət planı müzakirə olunub. Planı təqdim edən texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev rəhbərlik etdiyi şöbədə informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənilməsi üzrə müxtəlif aktual mövzularda aparılacaq elmi-tədqiqat işlərindən söz açıb.
E-elmin formalaşması istiqamətində yerinə yetirilən araşdırmaları diqqətə çatdıran R.Alıquliyev cari ildə elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi üçün indekslərin işlənilməsi, antiplagiat sistemlərinin elmi-nəzəri və texnoloji əsaslarının araşdırılmasının nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
O, həmçinin böyük həcmli məlumatlar toplusundan (Big Data) biliklərin aşkarlanması, sosial şəbəkələrin analizi və idarə olunması, dinamiki obyektlərin identifikasiyası istiqamətləri üzrə elmi-tədqiqat işlərinin aparılacağını söyləyib.
R.Alıquliyev qeyd edib ki, cari ildə şöbə əməkdaşlarının beynəlxalq və respublika miqyaslı elmi konfrans və tədbirlərdə iştirakı, SCOPUS, Compendex, ACM Digital Library, IEEE Xplore, DBLP kimi nüfuzlu elmi bazalarda indeksləşən, respublika və digər ölkələrin Ali Attestasiya Komissiyasının siyahısında olan jurnallarda elmi məqalələrin nəşri nəzərdə tutulur.
Şöbənin beynəlxalq əməkdaşlıq perspektivlərindən söz açan alim bildirib ki, 2015-ci ildə Avstraliya və Malayziyanın müvafiq qurumları ilə elmi əlaqələrin qurulması planlaşdırılır.

The problems of Scientometrics, text mining and social network analysis are studied January 23, 2015 | 12:51 / Conferences, assemblies
An action plan of the Department No. 13 of the Institute of Information Technology of ANAS for 2015 was discussed. The head of department, Dr. Ramiz Aliguliyev presented the plan and spoke about scientific-theoretical problems of information technology and information society formation, and about the development of effective methods.
Dr. Aliguliyev noted that the indices would be developed for the  evaluation of scientific activity, and scientific-practical and technological bases of anti-plaigiat systems would be researched.
He also talked about the researches to be conducted on Big Data, knowledge detection, analysis and management of social network, identification areas of the dynamic objects.
Mr. Aliguliyev noted that the employees would take part at the international and national scientific conferences and events, and publish articles in the scientific journals included into scientific databases, such as Scopus, Compendex, ACM Digital Library, IEEE Xplore, DBLP, as well as into the Higher Attestation Commission of the Republic of Azerbaijan and other countries.