I Respublika Əqli Mülkiyyət və İnnovasiya Sərgisində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun stendi nümayiş olunub Dekabr 24, 2014 | 03:01 / Konfranslar, iclaslar
Bu gün AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanası – İnformasiya Resursları Mərkəzində Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi, İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi, Müəllif Hüquqları Agentliyi və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə I Respublika Əqli Mülkiyyət və İnnovasiya Sərgisi öz işinə başladı.
İki gün davam edəcək sərgidə AMEA-nın institut və təşkilatları, Milli Aviasiya Akademiyası, Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutu, Yüksək Texnologiyalar Parkı, Sumqayıt Texnologiyalar Parkı, Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, “ASAN xidmət” İnnovasiyalar Mərkəzi, Bakı Dövlət Universiteti, Qafqaz Universiteti, AR Dövlət Neft Şirkəti və digər təşkilatlar, patent almış ixtiraçılar, sənaye sahəsində fəaliyyət göstərən özəl sektor nümayəndələri öz sərgi pavilyonları ilə təmsil olunurlar.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramiz Həsənov sərginin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 12 mart tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında 2014-cü ilin “Sənaye ili” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”na müvafiq olaraq həyata keçirildiyini söylədi. R.Həsənov ölkəmizdə yerli sənaye və ticarətin dinamik inkişafı nəticəsində iqtisadiyyatda əqli mülkiyyətin rolunun getdikcə artdığını, iqtisadi effektivliyə malik, müasir texnologiyalar və insan kapitalına əsaslanan iqtisadiyyatın daha sürətli inkişafa xidmət etdiyini vurğuladı. İqtisadi tərəqqi naminə, sənayenin effektivliyinin artırılması üçün yeni texnologiya, yanaşma və ixtiraların tətbiqinin vacibliyini önə çəkdi.
Sonra çıxış edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə tədbirin əhəmiyyətindən danışdı. Əqli mülkiyyət və innovasiyaya həsr olunmuş sərginin Azərbaycanda ilk dəfə keçirildiyini diqqətə çatdıran alim bildirdi ki, bu gün Azərbaycan elm, mədəniyyət, təhsil və digər sahələrdə innovativ istiqamətdə inkişaf edir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda bu kimi sərgilərin təşkili biznes və elm, biznes və təhsilin inteqrasiyasına təsir göstərəcək. Alim bu istiqamətlərdə birgə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının önəmliyini vurğuladı.
Açılış mərasimində iqtisadiyyat və sənaye nazirinin müavini Niyazi Səfərov, Müəllif Hüquqları Agentliyinin sədri Kamran İmanov da çıxış edərək sərgini sənayenin sürətli inkişafı istiqamətində mühüm faktor kimi qiymətləndirdilər.
Sərgidə, həmçinin AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əsas fəaliyyət istiqamətlərini əks etdirən stend nümayiş etdirildi.
Stendlə yaxından tanış olan tədbir iştirakçılarına institutda aparılan elmi-tədqiqat, elmi-innovasiya işlərinin nəticələrini əks etdirən əsər və kitablar, jurnal və bukletlər haqqında ətraflı məlumat verildi.

The Institute of Information Technology was represented at the First Republican Intellectual Property and Innovation Exhibition December 24, 2014 | 03:01 / Conferences, assemblies
First Republican Intellectual Property and Innovation Exhibition kicked off at ANAS (Azerbaijan National Academy of Sciences) Central Scientific Library- Information Resource Center. The event was organized by the State Committee for Standardization, Metrology and Patents, the Ministry of Economy and Industry, Copy Right Agency and ANAS.
Along with the ANAS institutes, National Aviation Academy, “Azerenerji” JSC Scientific Research and Design Institute of Power Engineering, High Technologies Park, Sumgait Technologies Parks, Ministry of Defense Industry, Ministry of Emergency Situations, “ASAN” service Innovation Centre, Azerbaijan Technical University, Baku State University, Caucasus University, SOCAR etc. organizations, inventors who obtained patents and representatives of private sector operating in other industrial areas are represented at the exhibition.
Speaking at the opening of the exhibition, Chairman of the State Committee for Standardization, Metrology and Patents Ramiz Hasanov said the exhibition is being held in accordance with the Action Plan in connection with the declaration of 2014 the  Year of Industry  in Azerbaijan Republic approved by the Order No. 331 of the President of Azerbaijan dated 2014 .Ramiz Hasanov noted the increasing  role of intellectual property in the economy as a result of dynamic development of the domestic industry and trade, the declaration of 2014 as the Year of Industry by Head of State  contributed to advanced technologies with economic efficiency and rapid development of  economy based on  human capital. According to him, for the sake  of economic progress, new technologies to improve the efficiency of the industry, the introduction of new approaches and inventions are crucial. In turn, new technologies and inventions are values concerning scientific and technical research, creative activity, in a word, human capital
The president of ANAS, acad. Akif Alizadeh spoke about the importance of the event.  The exhibition devoted to the Intellectual property and innovation was held for the first time in the republic, scientist mentioned. According to him, organization of such exhibitions will affect the integration of business and science, business and education.
The Deputy Minister of Economy and Industry Niyazi Safarov, Chairman of Copyright Agency Kamran Imanov spoke at the opening ceremony and highly appreciated the event as a critical factor in the development of the industry.