İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşı Belarusun Milli Dövlət Kitabxanasında olmuşdur Noyabr 13, 2014 | 03:00 / Mühüm hadisələr
Məlum olduğu kimi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda (İTİ) Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyə dəstəyi ilə Azərbaycanda innovativ informasiya iqtisadiyyatının formalaşması problemlərinin tədqiqinə dair qrant layihəsi həyata keçirilir. Layihə çərçivəsində institutun şöbə müdiri, layihənin rəhbəri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev Minsk (Belarus) şəhərinə ezamiyyət müddətində bir sıra təşkilatlar, o cümlədən Yüksək Texnologiyalar Parkı və Belarus Milli Elmlər Akademiyasının (MEA) institutlarında olmuşdur.
Səfər çərçivəsində Ə.Əliyev intellektual potensial və innovativ mühitin vəziyyəti ilə tanış olmaq məqsədilə Belarus MEA Birləşmiş İnformatika Problemləri İnstitutu və VI Kosmik forumun iştirakçıları ilə birlikdə Belarusun Mərkəzi Dövlət Kitabxanasında olmuş və burada yaradılmış şərait, xüsusilə kitabxananın informasiyalaşdırılması ilə yaxından tanış olmuşdur. Ə.Əliyev kitabxana əməkdaşlarına Azərbaycanda e-kitabxanaların vəziyyəti, o cümlədən AMEA İTİ-nin bu sahədə qazandığı təcrübədən danışmışdır.
O, həmçinin kitabların saxlanması, oxu zalı, kitabların mexaniki liftlərlə saxlama yerlərindən alınması prosesi ilə tanış olmuşdur.

Research fellow of the Institute of Information Technology visited National State Library of Belarus November 13, 2014 | 03:00 / Important events
As we know, the project manager of the grant on the research of formation of information economy in Azerbaijan supported by the Institute of Information Technology (IIT) of ANAS and Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan, head of department, PhD in economics, associate professor Alovsat Aliyev visited a number organizations of Belarus, including High-Techno park and research institutes of Belarus National Academy of Sciences.
Within the framework of the visit, A.Aliyev visited the Central State Library of Belarus together with the fellows of United Institute of Informatics Problems of Belarus NAS and the participants of 6th Space Forum in order to get familiar with the intelligent potential and innovative environment.
He was informed about the book storage, reading hall, mechanical transportation process of the books by the elevators.