İnstitutun baş elmi işçisi “Bakı Elm Festivalı-2014”də məruzə ilə çıxış edib Noyabr 11, 2014 | 03:04 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent  Zərifə Cəbrayılova bu gün "Bakı Elm Festivalı-2014"də “Zadə nəzəriyyəsi və onun tətbiqləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, görkəmli azərbaycanlı alim Lütfi Zadənin elmi kəşfləri, ideyaları bəşəriyyətin inkişafına, insanların rahatlığına xidmət edir. L.Zadənin dünya elminə 6 fundamental nəzəriyyə bəxş etdiyini vurğulayan məruzəçi onun “Qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi” “Təəssüratlar nəzəriyyəsi”, “Fəza vəziyyətləri nəzəriyyəsi”, “Sözlə hesablama nəzəriyyəsi”, “Soft Computing nəzəriyyəsi”, “Optimal süzgəclər nəzəriyyəsi” kimi elmi kəşflərinin dünya elminin inkişafında böyük rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Qeyd edib ki, L.Zadə ona dünya şöhrəti gətirən qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsini elmə gətirməklə alternativ riyaziyyatın (qeyri-səlis riyaziyyat) əsasını qoymuşdur. L.Zadənin qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi dünyanın mənzərəsini dəyişmiş, real həyatı daha dürüst əks etdirməyə imkan vermişdir.
Sözlə işləyən kompüterlər nəzəriyyəsinin əsasını qoyan qeyri-səlis məntiq texnologiyasından hazırda foto və videokameralar, paltaryuyan maşınlar, vakuum kimyəvi təmizləyiciləri istehsalında, avtomobillərin, qatarların, sənaye proseslərinin idarə olunmasında geniş istifadə edilir. Yaponiyanın "Umtaçi", "Mitsubisi", "Toşiba", "Soni", "Orison", "Konon", "Riqo", "Sanyu" kimi tanınmış şirkətləri professor Lütfi Zadənin qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsindən istifadə edib.
Bu nəzəriyyədən, həmçinin iqtisadiyyatda, psixologiyada, linqvistikada, siyasətdə, fəlsəfədə, sosiologiyada, dini məsələlərdə, münaqişə problemlərində istifadə olunur.

Senior Research Fellow of the Institute made a speech at "Baku Science Festival-2014"
Senior Research Fellow of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD, associate professor, Zarifa Jabrayilova made a report on "Zadeh's theory and applications" at "Baku Science Festival-2014". Lotfi Zadeh’s great scientific discoveries and ideas contributed to the development of mankind, she noted. Zadeh gave the world science 6 fundamental theories, which include "Fuzzy logic," "Impressions theory", "Theory of spatial situations", "Computing with words", "Soft Computing Theory", "The theory of optimal filters", she added.
Note that the theory of fuzzy logic, which brought Zadeh worldwide fame, laid the foundation of alternative mathematics (fuzzy math). Zadeh's fuzzy logic has changed the view of the world, and make the life to be reflected more accurate.
The fuzzy logic technology is widely applied in the production of photo and video cameras, washing machines, vacuum cleaners, the of chemicals, and in the control of cars, trains, and industrial process. Well-known Japan companies such as "Umtaci", "Mitsubishi", "Toshiba", "Sony", "Orison", "Canon", "Rigo", "Sanyo" used Professor Lotfi Zadeh's fuzzy logic.
This theory is used in economics, psychology, linguistics, politics, philosophy, sociology, and religious issues, and conflicts, as well.