NASA-nın yeni radioqülləsi əsas “ünsiyyət” vasitəsi olacaq Fevral 13, 2020 | 05:35 / Texnoloji yeniliklər
Kosmik agentliyin mühəndisləri kosmosdan siqnalları tutmağa icazə verən 34 metrlik radioqüllə hazırlayıblar.
NASA mütəxəssisləri Moxave səhrasının Kaliforniya ərazisinə düşən hissəsində yeni 34 metrlik radioqüllənin inşasına başlayıblar. Onlar hesab edirlər ki, radioqüllə Ay və Marsa gedən ekspedisiyalarla əsas ünsiyyət vasitələrindən birinə çevriləcək.
“İTAR-TASS” informasiya agentliyinin məlumatına görə, NASA-nın uzaqməsafəli kosmik rabitə şəbəkəsi (DSN) radio dalğalarının güclü pulslarını yaradan və çox zəif kosmik siqnalları tutan on güclü radioqülləsini birləşdirir. O, Kaliforniyanın cənubundakı “Goldstone” rəsədxanasının ərazisində yerləşən üç ayrı kompleksdən, həmçinin Madrid və Kanberra yaxınlığında olan analoqlarından ibarətdir.
Bu antenalar NASA mütəxəssislərinin ABŞ-ın və ya digər ölkələrin kosmosa göndərdiyi bütün qurğuları ilə gün ərzində ünsiyyət qura biləcəyi şəkildə yerləşdirilib. Hər bir kompleks 34 metrlik üç və ya dörd anten, həmçinin bir neçə kiçik qəbuledici və yayıcı ilə təchiz olunub.
Ümumilikdə mütəxəssislər hər kompleksdə iki ədəd daha 34 metr uzunluğunda anten yerləşdirməyi planlaşdırıblar. Onlardan bəziləri son dörd il ərzində İspaniya və Avstraliyada istifadəyə verilib, digərlərinin isə inşası davam etdirilir.
Aerokosmik agentliyin hazırkı planlarına görə, Artemis proqramına əsasən DSS-23 adlı yeni anten inşa ediləcək. Bu anten digər bütün DSN radiolarından fərqli unikal xüsusiyyətə sahib olacaq. Belə ki, onun üzərinə xüsusi güzgülər və optik qurğular quraşdırılacaq ki, bu da təkcə radio siqnallarını deyil, lazer nəbzlərini də çəkməyə imkan verəcək. Bu, DSS-23-ün Mars və Aydan Yerə sürətli şəkildə ötürülməsinə imkan verəcək. Mütəxəssislər cihazın ilk sınağının 2022-ci ilin ikinci yarısında reallaşacağını və onun vasitəsilə kosmosdan yüksək keyfiyyətli şəkillər ötürməyə çalışacaqlarını qeyd edirlər.

Новый радиоволн НАСА станет основным средством «общения» Фев 13, 2020 | 05:35 / Технологические новшества
Специалисты NASA начали постройку новой 34-метровой радиотарелки в калифорнийской части пустыни Мохаве. Она должна стать одним из основных средств связи с будущими экспедициями на Луну и Марс.
По данным информационного агентства «ИТАР-ТАСС», сеть дальней космической связи NASA (DSN) объединяет в себе несколько десятков мощных радиотарелок, которые вырабатывают мощные импульсы радиоволн и улавливать очень слабые космические сигналы. Она состоит из трех отдельных комплексов, которые расположены на территории обсерватории Голдстоун на юге Калифорнии, а также ее аналогов в окрестностях Мадрида (Испания) и Канберры (Австралия).
Эти антенны расположены таким образом, что специалисты NASA могут круглосуточно поддерживать связь со всеми аппаратами и пилотируемыми миссиями, которые США или другие страны отправляют в дальний космос. Каждый комплекс оснащен тремя или четырьмя 34-метровыми антеннами, а также несколькими менее крупными приемниками и излучателями.
В общей сложности специалисты NASA планировали установить еще шесть 34-метровых антенн, по две в каждом комплексе. Часть из них уже была введена в строй в Испании и Австралии за последние четыре года, а другие продолжают строиться.
Инженеры NASA начали собирать новую антенну, которая будет установлена на территории обсерватории Голдстоун. Это первое обновление американской части DSN с 2003 года. По текущим планам аэрокосмического агентства, постройка новой антенны, получившей имя DSS-23, должна завершиться примерно через 2,5 года, к моменту отправки первых повторных экспедиций на Луну в рамках программы Artemis.