NASA-nın yeni radioqülləsi əsas “ünsiyyət” vasitəsi olacaq Fevral 13, 2020 | 05:35 / Texnoloji yeniliklər
Kosmik agentliyin mühəndisləri kosmosdan siqnalları tutmağa icazə verən 34 metrlik radioqüllə hazırlayıblar.
NASA mütəxəssisləri Moxave səhrasının Kaliforniya ərazisinə düşən hissəsində yeni 34 metrlik radioqüllənin inşasına başlayıblar. Onlar hesab edirlər ki, radioqüllə Ay və Marsa gedən ekspedisiyalarla əsas ünsiyyət vasitələrindən birinə çevriləcək.
“İTAR-TASS” informasiya agentliyinin məlumatına görə, NASA-nın uzaqməsafəli kosmik rabitə şəbəkəsi (DSN) radio dalğalarının güclü pulslarını yaradan və çox zəif kosmik siqnalları tutan on güclü radioqülləsini birləşdirir. O, Kaliforniyanın cənubundakı “Goldstone” rəsədxanasının ərazisində yerləşən üç ayrı kompleksdən, həmçinin Madrid və Kanberra yaxınlığında olan analoqlarından ibarətdir.
Bu antenalar NASA mütəxəssislərinin ABŞ-ın və ya digər ölkələrin kosmosa göndərdiyi bütün qurğuları ilə gün ərzində ünsiyyət qura biləcəyi şəkildə yerləşdirilib. Hər bir kompleks 34 metrlik üç və ya dörd anten, həmçinin bir neçə kiçik qəbuledici və yayıcı ilə təchiz olunub.
Ümumilikdə mütəxəssislər hər kompleksdə iki ədəd daha 34 metr uzunluğunda anten yerləşdirməyi planlaşdırıblar. Onlardan bəziləri son dörd il ərzində İspaniya və Avstraliyada istifadəyə verilib, digərlərinin isə inşası davam etdirilir.
Aerokosmik agentliyin hazırkı planlarına görə, Artemis proqramına əsasən DSS-23 adlı yeni anten inşa ediləcək. Bu anten digər bütün DSN radiolarından fərqli unikal xüsusiyyətə sahib olacaq. Belə ki, onun üzərinə xüsusi güzgülər və optik qurğular quraşdırılacaq ki, bu da təkcə radio siqnallarını deyil, lazer nəbzlərini də çəkməyə imkan verəcək. Bu, DSS-23-ün Mars və Aydan Yerə sürətli şəkildə ötürülməsinə imkan verəcək. Mütəxəssislər cihazın ilk sınağının 2022-ci ilin ikinci yarısında reallaşacağını və onun vasitəsilə kosmosdan yüksək keyfiyyətli şəkillər ötürməyə çalışacaqlarını qeyd edirlər.

NASA's new radio waves will become the main means of "communication" February 13, 2020 | 05:35 / Technological innovations
NASA experts began the construction of a new 34-meter radio tower in the California part of the Mojave Desert. It should become one of the main means of communication with future expeditions to the moon and Mars.
According to the ITAR-TASS news agency, NASA's long-distance space communications network (DSN) combines dozens of powerful radio towers that generate powerful pulses of radio waves and pick up very weak space signals. It consists of three separate complexes, which are located on the territory of the Goldstone Observatory in southern California, as well as its counterparts in the vicinity of Madrid (Spain) and Canberra (Australia).
These antennas are located in such a way that NASA experts can communicate around the clock with all the devices and manned missions that the United States or other countries send to outer space. Each complex is equipped with three or four 34-meter antennas, as well as several smaller receivers and emitters.
In total, NASA experts planned to install six more 34-meter antennas, two in each complex. Some of them have already been commissioned in Spain and Australia over the past four years, while others continue to be built.
NASA engineers began to assemble a new antenna, which will be installed at the Goldstone Observatory. This is the first update to the US DSN since 2003. According to the current plans of the aerospace agency, the construction of a new antenna, named DSS-23, should be completed in about 2.5 years, by the time the first repeated expeditions to the moon are sent under the Artemis program.