Robotlar yüksək peşəkarlıqla damardan qan götürürlər Fevral 12, 2020 | 10:38 / Maraqlı məlumatlar
Alimlər hətta mürəkkəb damarlardan qan götürən robotu uğurla sınaqdan keçiriblər. Bu robot prosedurdan sonra götürülən qan nümunələrini də təhlil edir. Yeniliyin gələcəkdə tibb bacılarını digər prosedurlarda əvəz edə biləcəyi gözlənilir.
ABŞ-ın Ratqers Universitetinin alimləri venoz qan nümunəsi və sonrakı analiz üçün hazırlanan robotun ilk klinik tədqiqatını başa çatdırıblar. Robotun effektivliyi, tibb işçilərinin nümayiş etdirdiyi səviyyədən daha yüksək olub.
Alimlər nəticələrin klinik standartlarla müqayisə edildiyini və hətta onları ötdüyünü söyləyiblər.
hightech.plus saytının məlumatına görə, tibb bacıları damarları zəif görünən xəstələrin 27%-ində və damarların zəif palpasiyası olan insanların 40%-də qan götürməkdə çətinlik çəkirlər. Təkrar iynə daxil edilməsi damar zədələnməsinə, tromboza və flebitə səbəb ola bilər. Bundan əlavə, bu cür prosedurlar qəbul müddətini əhəmiyyətli dərəcədə uzadır. Təkcə ABŞ-da bunun fəsadları ildə 4 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilir.
Robot fəsadların və ağrının qarşısını alaraq insanlar üçün tez və təhlükəsiz prosedur həyata keçirir. Cihaz ultrasəs testindən istifadə edərək işləyir və nümunələri emal etmək üçün sentrifuqa əsaslanan modul-analizatoru özünə daxil edir.
Hazırda komanda robotun növbəti versiyası üzərində işləyir. Onun damardan qan götürməklə yanaşı, cihazın venadaxili kateterizasiya, dializ və digər prosedurlarda da istifadə edilməsi planlaşdırılır.

Робот лучше медсестер берет кровь из вены Фев 12, 2020 | 10:38 / Интересная информация
Ученые успешно протестировали робота, который уверенно берет кровь даже из сложных вен. А после процедуры сам анализирует образцы. В перспективе он сможет заменить медсестер и в других процедурах.
Ученые из Ратгерского университета (США) завершили первое клиническое исследование робота для забора венозной крови и ее последующего анализа. Эффективность робота оказалась на уровне и даже выше, чем в данный момент демонстрируют медицинские работники.Общий показатель эффективности составил 87%, а среди людей с легко доступными венами — 97%.
Медсестры испытывают трудности в заборе крови у 27% пациентов, вены которых плохо просматриваются и у 40% людей со слабым прощупыванием вен, указывают авторы.
Повторное введение игл может спровоцировать травмы вен, тромбоз и флебит. Кроме того, такие процедуры значительно удлиняют время приема. Только в США последствия от этого оцениваются в $4 млрд в год.
Как сообщает hightech.plus, робот может быстро и безопасно для человека выполнить процедуру, предотвращая осложнения и боль. Устройство работает с помощью ультразвукового контроля, а также включает в себя модуль-анализатор на основе центрифуги для обработки образцов.Применять робота ученые планируют в отделениях неотложной помощи, в карете скорой помощи, кабинетах врачей.
Сейчас команда работает над следующей версией робота. Кроме забора крови из вены, устройство также планируют применять для внутривенной катетеризации, диализа и других процедур.