Sükansız və pedalsız özü idarəolunan avtomobillər istifadəyə verilib Fevral 11, 2020 | 12:33 / Texnoloji yeniliklər
Malların ünvana çatdırılmasına nəzarət edən “Nuro” şirkəti yük daşınması üçün nəzərdə tutulan “R2” avtomobilini istehsal edib. Sürücüsüz avtomobilin sükan çarxı, pedalları və yan güzgüləri yoxdur. Avtomobilin yan tərəfindəki böyük bölmələr bəzi qida məhsullarını ünvana çatdırmaq üçün nəzərdə tutulub.
“R2” yavaş hərəkət edən vasitə kimi təsnif edilir, buna görə də onun avtomobillər ilə eyni təhlükəsizlik tələblərinə cavab verməsi vacib deyil.  R2 aşağı sürətlə işləyən avtomobil olduğu üçün idarənin ənənəvi olaraq tələb etdiyi bəzi funksiyaları, məsələn, güzgülər və ön şüşələrin olmasına ehtiyac duymur”, – deyə nəqliyyat naziri Eleyn Çao qeyd edib.
İlk vaxtlarda bir neçə yüz “R2” istehsalını planlaşdıran şirkətin iki il ərzində 5000-ə qədər avtonom “R2” avtomobilini işə sala biləcəyi güman edilir. “Nuro” Federal Nəqliyyat Nazirliyinin nəqliyyat vasitələrinin təhlükəsizliyi standartlarından azad edilən ilk şirkətdir.
CNN telekanalının verdiyi məlumata görə, şirkət vaxtaşırı “R2” əməliyyatı və bununla bağlı yaranan hər hansı uğursuzluq barədə federal hökumətə ümumi məlumat verməlidir. Mütəxəssislər “Nuro”nun yaxın zamanlarda “R3” avtobilini istehsal edəcəyini qeyd edirlər.

Cars without wheels and pedals commissioned
The company Nuro, which controls the delivery of goods to the address, produced the “R2” car, designed for the carriage of goods. A car without a driver does not have a steering wheel, pedals or side mirrors. Large sections on the side of the car are designed to deliver some food to the address.
“R2” is classified as a slow-moving car, so it does not need to meet the same safety requirements as its cars. “Since R2 is a low-speed car, the steering does not need some of the features that traditionally require, such as mirrors and front windows,” said Transport Minister Elaine Chao.
It is estimated that a company planning to produce several hundred “R2” for the first time can launch up to 5,000 autonomous “R2” cars in two years. Nuro is the first company exempted from the vehicle safety standards of the Federal Ministry of Transport.
According to CNN, the company should periodically inform the federal government of operation “R2” and any failures in connection with this. Experts say that "Nuro" o will soon produce a car "R3".