Sükansız və pedalsız özü idarəolunan avtomobillər istifadəyə verilib Fevral 11, 2020 | 12:33 / Texnoloji yeniliklər
Malların ünvana çatdırılmasına nəzarət edən “Nuro” şirkəti yük daşınması üçün nəzərdə tutulan “R2” avtomobilini istehsal edib. Sürücüsüz avtomobilin sükan çarxı, pedalları və yan güzgüləri yoxdur. Avtomobilin yan tərəfindəki böyük bölmələr bəzi qida məhsullarını ünvana çatdırmaq üçün nəzərdə tutulub.
“R2” yavaş hərəkət edən vasitə kimi təsnif edilir, buna görə də onun avtomobillər ilə eyni təhlükəsizlik tələblərinə cavab verməsi vacib deyil.  R2 aşağı sürətlə işləyən avtomobil olduğu üçün idarənin ənənəvi olaraq tələb etdiyi bəzi funksiyaları, məsələn, güzgülər və ön şüşələrin olmasına ehtiyac duymur”, – deyə nəqliyyat naziri Eleyn Çao qeyd edib.
İlk vaxtlarda bir neçə yüz “R2” istehsalını planlaşdıran şirkətin iki il ərzində 5000-ə qədər avtonom “R2” avtomobilini işə sala biləcəyi güman edilir. “Nuro” Federal Nəqliyyat Nazirliyinin nəqliyyat vasitələrinin təhlükəsizliyi standartlarından azad edilən ilk şirkətdir.
CNN telekanalının verdiyi məlumata görə, şirkət vaxtaşırı “R2” əməliyyatı və bununla bağlı yaranan hər hansı uğursuzluq barədə federal hökumətə ümumi məlumat verməlidir. Mütəxəssislər “Nuro”nun yaxın zamanlarda “R3” avtobilini istehsal edəcəyini qeyd edirlər.

Сданы в эксплуатацию автомобили без колес и педалей Фев 11, 2020 | 12:33 / Технологические новшества
Компания Nuro, контролирующая доставку товаров по адресу, произвела автомобиль «R2», предназначенный для перевозки грузов. У автомобиля без водителя нет рулевого колеса, педалей и боковых зеркал. Большие секции на боковой стороне автомобиля предназначены для доставки некоторых продуктов питания по адресу.
«R2» классифицируется как медленно движущийся автомобиль, поэтому ему не нужно отвечать тем же требованиям безопасности, что и его автомобили.  «Поскольку R2 является автомобилем с низкой скоростью, управление не нуждается в некоторых функциях, которые традиционно требуют, например, зеркала и передние стекла», – сказал министр транспорта Элейн Чао.
Предполагается, что компания, планирующая производство нескольких сотен «R2» в первое время, может запустить до 5000 автономных автомобилей «R2» в течение двух лет. «Nuro» – первая компания, освобожденная от стандартов безопасности транспортных средств федерального министерства транспорта.
Как сообщает телеканал CNN, компания должна периодически сообщать федеральному правительству об операции «R2» и любых сбоях в связи с этим. Специалисты отмечают, что «Nuro» o в ближайшее время будет выпускать автомобиль «R3».